Mõjualgatused alustasid ühist arenguteed

15. oktoobril sai alguse mõjualgatuste arenguprogramm, milles osalejad saavad järgmise kolme kuu jooksul uusi teadmisi ja praktilisi oskusi oma organisatsioonide strateegiliste väljakutsete lahendamiseks.

Spetsiaalselt mõjualgatustele suunatud programmi loomiseks ühendasid jõud Taavet+Sten Tulevikufond, Heateo Sihtasutus ja Civitta.

Taavet+Sten partner ja Tulevikufondi juht Kristina Siimar meenutab, et mõte programmi loomiseks sündis kevadel, kui koos hea kolleegi Andreas Palmiga tõdeti, et haridusvaldkonna algatused põrkuvad kokku väga sarnaste väljakutsetega. “Kõige keerulisem on oma teenuse või tootega paljude koolideni jõudmine ning seeläbi kestva mõju loomise suutlikkus. Osaliselt tuleb seda keerukust aktsepteerida – haridussüsteemis ongi palju osapooli, huvisid ja traditsioone. Kannatlikkus ja järjepidevus tuleb kasuks,” märgib Kristina ja lisab, et sellises keerukuses on aga eriti oluline, et algatused suudaksid teha erinevate osapooltega – teenuse tarbijad, selle eest maksjad, toetajad – ladusat koostööd ning luua olukorda selgust.

“Üks meie panus keerukuse lahendamisesse võiks olla sellise koosluse või platvormi loomine, kus üksteise perspektiivi paremini mõistma õppida, kogemusi vahetada ja uusi ideid testida ning seeläbi olla oma tegevuses mõjusamad,” avab Kristina mõjualgatuste arenguprogrammi lähtekohti. “Eks me alguses natuke kahtlesime ka – kõik osalevad algatused on juba kogenud ja tugevad oma ala professionaalid – mida meil neile veel jagada oleks!” Üheskoos jõuti aga järeldusele, et ühendades Taaveti+Steni kogemuse tööst alustavate ettevõtetega, Heateo põhjaliku arusaama mõjualgatuste väljakutsetest ning Civitta vilumuse eri tüüpi organisatsioonide toetamisel, on võimalik pakkuda praktilist programmi, mis põhineb päriselu näidetel.

Kristina Siimar loodab, et kolme kuu pärast, kui programm läbi saab, on osalejate teadmiste-oskuste pagasis just see, mida neil oma algatuse jaoks sellel hetkel kõige rohkem vaja on. “Mõni soovib ehk oma väärtuspakkumise teravamaks muuta, et toetajaid paremini kõnetada. Keegi teine leiab inspiratsiooni, kuidas oma teenust tõhusamalt pakkuda. Kolmas lõikab kasu teiste algatustega koos tegutsemisest ja ühise õhtusöögi ajal toimuvast kogemuste jagamisest,” toob ta näiteid programmi võimalikest tulemustest.

Heateo tegevjuhi Pirkko Valge sõnul keskenduti esimesel kahel päeval väärtuspakkumise sõnastamisele nii toetaja kui maksva kliendi vaatest. “Praktilistest harjutustest tekitas elevust 60sekundilise liftikõne harjutamine, millega testiti oma võimet toetaja huvi äratamiseks. Suure väärtusega olid mõttevahetused, kus jagati oma kogemusi ja otsiti probleemidele koos lahendusi,” tõi Pirkko välja. Esimese päeva õhtul käis külas nii eduka ettevõtte, fondi kui ka MTÜ juhtimise kogemusega Riivo Anton, kes jagas enda kogemusi nii toetuste andja kui ka küsija vaatest.

SA Kiusamisvaba Kooli tegevjuht Triinu Purru tõi välja, et arenguprogramm tuli nende organisatsiooni jaoks täpselt õigel ajal. “Konkreetse ja mõjusa väärtuspakkumise loomine annab olulise eelise suuremas mahus erarahastuse kaasamiseks, mis on sihtasutuse jätkusuutlikkuse vaatest elutähtis küsimus ning ühtlasi üks meie fookusi 2025. aastal,” ütles Triinu pärast esimesi koolituspäevi.

Mõjualgatuste arenguprogrammis osalevad Asendusõpetajate programmi, Kiusamisvaba Kooli, Helge Kooli, Noored Kooli, Peaasi.ee, SPIN programmi, Praktikali ja kood/Jõhvi tiimid. Programm kestab kuni aasta lõpuni ning hõlmab nii koolituspäevi, kohtumisi kogenud juhtide ja valdkonnaekspertidega kui ka omavahelist kogemuste jagamist ja ühist probleemilahendamist.

Jaga