Heategu aastal 2023

Kui 2023. aasta oli Eestis liikumisaasta, siis maikuus 20aastaseks saanud Heateo jaoks oli see hooga edasi liikumise aasta. Laseme numbritel enda eest kõneleda.

Aasta jooksul töötasime 31 algatusega. Neist 10 NULA inkubaatoris, 10 Heateo Mõjufondis ja 11 Heateo Haridusfondis. See tähendas algatuste käekäigu ja arenguvajadustega kursisolemist, nõustamist ja lahenduste otsimist. Lisaks töö fondidesse kandideerinud algatustega – nende teemade täpsem kaardistamine ja toevajaduste väljaselgitamine.

Heateo fondid toetasid eelmisel aastal 11 algatust ligi poole miljoni euroga. Täpsemalt läks Mõjufondist välja 128 750 eurot toetusi neljale algatusele ning Haridusfondist 370 064 eurot 7 algatusele (sh üks investeering). Finaalini jõudsid ka mitmed suured projektid – näiteks haridusjuhtide värbamisjuhend koolipidajatele ning haridusjuhi karjääri- ja kompetentsimudel. Lõpetas haridusjuhtide praktikaprogrammi neljas ning oma teekonda programmis alustas viies lend.

2023. aastat jääb eriliselt iseloomustama märksõna “kogukond”. Aktiivsete Kodanike Fondi toel mõtlesime uuesti läbi ja digitaliseerisime kogu professionaalsete vabatahtlike kaasamise süsteemi Heateos. Kõige nähtavam osa sellest on uus koduleht, kust leiab varasemast palju rohkem võimalusi vabatahtlikuna panustada. Aga taaskord, numbrid: 

  • 100 professionaalset vabatahtlikku panustasid aktiivselt oma aega ja teadmisi nii Heateo kui meie algatustega;
  • aasta jooksul liitus Heateo vabatahtlike kogukonnaga 47 uut eksperti;
  • eksperdid panustasid ühtekokku ca 950 tundi;
  • vahendasime 31 väljakutset ehk võimalust algatustesse panustada;
  • kõige aktiivsem vabatahtlik panustas enam kui 115 tundi oma aega (!), keskmine ajaline panus oli 9,8 tundi.

Selleks, et Heateo kogukonda (=algatuste käivitajaid, vabatahtlikke, toetajaid) kokku tuua ning professionaalse vabatahtlikkuse võimalusi ka laiemalt tutvustada, korraldasime aasta jooksul kaheksa avalikku üritust, kus oli ühtekokku ca 200 osalejat.

Viisime läbi NULA 8. hooaja, kuhu 67 idee-esitaja seast valiti osalema 10 tiimi (täisprogrammi lõpetas 9). Nad said osa 8 töötoast kokku 30 tunni ulatuses. Seega on 8 hooaja jooksul saanud programmist osa 71 meeskonda, ühtekokku on esitatud 626 ideed. NULA läbinud lahendused on saanud Kodanikuühiskonna Sihtkapitalilt kokku poole miljoni euro eest starditoetusi. 2023. aastal sai KÜSKi 25 000 euro suuruse starditoetuse Logopesa. Luminori 3000eurose eripreemia pälvis sel hooajal Claar Education.

Nagu Heateol endal, oli sünnipäeva-aasta ka “Ma armastan aidata” annetamiskeskkonnal. Oleme koostöös Swedbankiga tegelenud Eesti annetamiskultuuri arendamisega nüüdseks 15 aastat. Selle aja jooksul on keskkonnas annetusi kogunud täpselt 100 organisatsiooni, keskmine annetus on kasvanud 3,2 eurolt 44 euroni. 2023. aastal annetati keskkonna kaudu 350 267 eurot. Lisaks jäi eelmisesse aastasse järjekordse kandideerimisprotsessi läbiviimine – kandidaate oli ligi 100, neist 43 said kutse keskkonnaga liituda.

Heateo tiimi jaoks oli 2023 muudatuste aasta. Aastat alustasime kuuekesi, aga suvel läksid uutele väljakutsetele vastu senine Heateo Mõjufondi juht Kersti ja Haridusfondis koolijuhtimise suuna eest vastutanud Ulla. Suve lõpus liitus Heateoga kogukonnajuht Avely, et vedada eest Heateo kogukonnaprojekti. Koos NULA hooaja lõppemisega novembris lahkus tiimist projektijuht Agnes, kes asus oma unistust täide viima. Uue aasta algus tõi aga uusi uudiseid ja oma suurepäraste projektijuhtimisoskustega täiendab nüüdsest tiimi Karin.

Jaga