11 haridusjuhti liitusid kolmeks kuuks eraettevõtetega

Jaanuaris alustasid 11 kooli- ja õppejuhti täiskohaga praktikat Eesti suuremates pankades ja tehnoloogiaettevõtetes. Kümne nädala jooksul saavad nad osa ettevõtete igapäevatööst, näevad lähedalt nende organisatsioonide juhtimist ning viivad ise läbi mitmesuguseid projekte. Koolide juhtimine on praktikaprogrammi ajaks usaldatud asendajatele.

Tabasalu Gümnaasiumi juht Grete-Stina Haaristo on praktikal tehnoloogiaettevõttes Wise. “Olen nüüdseks jõudnud end koolijuhi rollist enam-vähem maha laadida ja oma töö üle reflekteerida. Olen saanud aega vaadata suuremat pilti, tõmmata paralleele kooli ja Wise’i vahel. Mul on tekkinud juba sadu ideid, mida kõike võiks ka koolis teha!” ütleb Grete-Stina Haaristo pärast kahte Wise’is veedetud nädalat.

Praktika jooksul plaanib ta keskenduda eeskätt inimeste juhtimisega seotud teemadele. “Mind huvitab, kuidas toimib nn lameda struktuuriga organisatsioon, kuidas on toetatud vastutuse võtmine, kuidas juhitakse juhte, millisel viisil tegutsetakse töötajate rahulolu ja heaoluga, kuidas on korraldatud mentorlus. Uurin kindlasti lähemalt andmepõhise juhtimise kohta,” loetleb Tabasalu Gümnaasiumi juht teemasid, millesse lähemate kuude jooksul süveneda soovib. Ta lubab kasutada võimalust ja uurida põhjalikult sedagi, millised on ettevõtte hinnangul need oskused, teadmised ja pädevused, mida gümnaasium võiks nende potentsiaalsetele tulevastele töötajatele õpetada.

Koolijuhte, nende mentoreid ja ka koolijuhtide tööandjaid ehk koolipidajaid toetab kogu programmiperioodi jooksul talendijuhtimisettevõte Fontes. Toimuvad töötoad erinevatel juhtimist ja mentorlust puudutavatel teemadel, samuti kovisioonikohtumised. “Iga juht vajab endale tugevat partnerit, kellega arutada olulisi organisatsiooni arengut puudutavaid teemasid. Seepärast otsustasime lisada programmi ka koolipidajatele mõeldud tegevusi, mis aitavad neil olla paremad arengupartnerid oma koolijuhile,” rääkis Fontese partner Piret Jamnes.

Kokku üheksa kuud kestva arenguprogrammi eesmärk on edendada Eesti koolijuhtimise kvaliteeti. Esmalt saavad koolijuhid olla kümme nädalat mõnes kaasaegse juhtimiskultuuriga organisatsioonis täiskohaga praktikal, seejärel naaseb osaleja oma kodukooli, kus asub kogutud teadmisi ja ideid rakendama.

Praktikaprogrammi viiendas lennus osalevad kuus koolijuhti: Grete-Stina Haaristo (Tabasalu Gümnaasium), Maarja Merigan (Tallinna 32. Keskkool), Haana Zuba-Reinsalu (Luua Metsanduskool), Olga Barabaner (Tallinna Mustjõe Gümnaasium), Marjeta Venno (Tartu Erakool) ja Ronne Sära (Tallinna Huvikeskus Kullo). Samuti neli õppejuhti: Liina-Liis Liiv-Toome (Tallinna Tõnismäe Riigigümnaasiumi Vabaduse Kool), Roosi Nemliher (Tartu Kunstikool), Julia Vratskih (Tallinna Läänemere Gümnaasium), Kerttu Mölder-Jevdokimov (Tallinna Südalinna Kool) ning Tartu Rakendusliku Kolledži IKT osakonna juhataja Signe Vedler. Praktikat pakuvad Ericsson Eesti, Glia, LHV, SEB, Swedbank, Telia, Töötukassa ja Wise.

Haridusjuhtide praktikaprogrammi käivitasid 2019. aastal Heateo Haridusfond ja Tallinna Haridusamet koostöös talendijuhtimisettevõttega Fontes. Koos viienda lennuga on programmis osalenud kokku 52 koolijuhti, praktikavõimalusi on pakkunud 14 organisatsiooni. Tallinnast alustanud programm on laienenud üle-eestiliseks, lisandunud on Tartu koolid ning riigikoolid. Kolmandal hooajal osales programmis lisaks Viimsi vald, neljandal Lääne-Harju vald ning viiendal aastal liitus esimene erakool. 2021. aastal oli praktikaprogramm üks kolmest üleriigilise Aasta Haridusteo nominendist ning pälvis Tallinna linna Aasta Haridusteo auhinna.

Heateo Haridusfond on Heateo Sihtasutuse juhtimisel tegutsev filantroopiafond, mille eesmärk on anda hoogu algatustele, mis aitavad lahendada Eesti üldhariduse suurimaid sõlmküsimusi. Fondi asutasid 2018. aastal Martin Villig, Taavet Hinrikus, Bolt ja Wise koos uue põlvkonna ettevõtjatega. Tänaseks on enam kui 50 ettevõtjat panustanud fondi kokku 3 miljonit eurot.

Lisatud fotol vasakult Wise’i koordinaator Hedi-Kai Altvälja, Tabasalu Gümnaasiumi juht Grete-Stina Haaristo, mentor Brett Lemsalu ettevõtte aasta suursündmusel Wise Mission Days 2024.

Jaga