Menüü

Lõppev aasta läks Perepesade jaoks laienemise tähe all

22. detsember 2022, Katrin Arvisto
Üle Eesti tegutseb sellest aastast alates viis omanäolist ennetus- ja peretöö keskust ehk Perepesa. Need on SA Lapse Heaolu Arengukeskuse ja kohalike omavalitsuste koostöös loodud paigad, kust väikelastega pered saavad enda jaoks vajalikku tuge ja teenuseid. Heateo Mõjufond on olnud SA Lapse Heaolu Arengukeskuse (LaHe) toetaja juba aastaid, et aidata kaasa süsteemsete ja mõjusate lahenduste loomisele.

Kust sündis idee Perepesade loomiseks, millised olid esimesed kogemused pilootprojektist ja millest unistas LaHe tegevjuht Maarja Oviir-Neivelt 2020. aasta suvel, saab lugeda varasemast Heateo uudiskirja artiklist.


Esimesed Perepesad alustasid tegevust kolm aastat tagasi Põltsamaal, Viljandis ja Türil. Pilootprojektina alustanud ja nüüdseks kogukonnas oma koha kinnitanud keskuste ühine tagasiside on, et lapsevanemate huvi nende tegevuse vastu aina kasvab. Viljandi Perepesa juht Ly Müürsepp mainis hiljuti ajalehes Sakala, et vanemaid, kes soovivad teadlikult oma lapse kasvamise protsessis osaleda ning tunnevad huvi, kuidas oma last eri arenguetappidel paremini toetada, on üha rohkem. “Nüüd on meil ette tulnud, et peame korraldama sama tegevust mitu korda, sest soovijaid on palju,” ütles Müürsepp ajalehele.


Keskused toovad kokku kõik olulisemad teenused, mida väikelaste arengu ja perede toetamiseks vaja. Alates juba lapse sünni eelsetest perekooliloengutest kuni psühholoogilise nõustamise ja lapse kõne arendamiseni. Ainuüksi selle aasta 11 kuu jooksul külastati Põltsamaa, Viljandi ja Türi keskusi kokku enam kui 6000 korral.

Perepesas pakutavad teenused

Lisaks kolmele mainitule on alates sellest sügisest päris värsked Perepesad ka Tartus ja Elvas ning seni Viljandi linna elanikele keskendunud Viljandi Perepesa laienes kogu valla põhiseks. 2024. aasta lõpuks on kavas jõuda kümne toimiva ennetus- ja peretöökeskuseni ning tulevikus võiks Eesti igas omavalitsusüksuses olla oma Perepesa.


Lapse Heaolu Arengukeskuse tegevjuhi Maarja Oviir-Neivelti sõnul on Perepesade võrgustiku laienemise taga hea koostöö erinevate osaliste vahel. “Omavaheliste sildade loomine tagab kvaliteedi ja aitab valdkonnaüleses ennetustöös veel paremini ühte jalga käia,” ütles Oviir-Neivelt.


Alates 2022. aasta jaanuarist on Lapse Heaolu Arengukeskus olnud ka sotsiaalministeeriumi strateegiline partner taotlusvooru „Peresõbralik ja lasterikas Eesti“ tegevuste elluviimisel.


Heateo Mõjufondi portfellijuhi Kersti Ojala sõnul oli pilootperioodi üks suur eesmärk tõestada, et sellised ennetuskeskused on vajalikud. “Täna peegeldub see uute kohalike omavalitsuste suures huvis Perepesade avamiseks oma piirkonnas. Järjest enam mõistetakse, et kui väikelastega peredele on kättesaadav lai valik professionaalseid teenuseid, on tegu olulise väärtusega tervema ühiskonna loomiseks,” märkis Kersti Ojala. Ta kinnitas, et Heateol on väga hea meel olla jätkuvalt Lapse Heaolu Arengukeskusele toeks, aidates käivitada uusi teenuseid ja uusi Perepesasid ning kasvatada olemasolevate keskuste tegevusi.


Vaata ka: Lapse Heaolu Arengukeskuse 2022. aasta kokkuvõte

Värskeid koostöid!

21. september 2023

September on huvitav kuu - toob endaga uut energiat, inspiratsiooni ning tegutsemistahet, kirjutab Heateo Haridusfondi portfellijuht Kadri Väljaste meie septembrikuise uudiskirja sissejuhatuseks. "Heateo jaoks on suurte ambitsioonide, innukuse ja energia säilitamisel peamiseks märksõnaks koostöö."

Üüriplatvormi Rendin looja aitab arendada asendusõpetajate vahendamise IT-süsteemi

20. september 2023

Asendusõpetajate vahendamine koolidesse on mahukas töö, mille paremaks korraldamiseks on MTÜ ASÕP arendamas uut IT süsteemi. Kui Heateo Haridusfondi toetaja, tarkvarainsener Alar Mäerand kuulis, et projektimeeskonnal oleks abi vaja, võttis ta väljakutse vastu ja asus mentori rolli. Intervjuus räägib Alar lähemalt, miks ta oma aega sellesse projekti panustab ja milline on kõige suurema mõjuga investeering tema jaoks.

Terje Äkke: et õpilased saaksid koolist parima võimaliku õpikogemuse, tasub toetada õpetajaid

19. september 2023

Alates maikuust töötab Arengusammude programmi haridusjuhina Terje Äkke, kelle pagasis on 25 aastat kogemust õpetaja, õppejuhi ja õpetajate juhendajana. Nüüd rakendab ta oma teadmisi selleks, et aidata Eesti koolide õpetajatel oma igapäevaväljakutsetega paremini toime tulla. Abivahendiks on Inglismaa õpetajate poolt välja töötatud ning Eesti teadlaste ja haridusekspertide poolt siinse kooli jaoks kohandatud Arengusammude programm, mille kasutuselevõttu Eestis toetab Heateo Haridusfond.

Vaata kõiki uudiseid