Menüü

Kai Klandorf: Heategu loob tulevikku

01. juuni 2023, Katrin Arvisto
Vabaühenduste Liidu juhi Kai Klandorfi tervitus Heateo 20. sünnipäeva puhul.

Vabaühenduste Liit ja Heategu on olnud omavahel pikalt seotud. Heateo sünnipäeva lähenedes otsisime üles video, mida näitasime ka Vabaühenduste Liidu 25. sünnipäeval. Selles videos on ajaloolised kaadrid, mis kajastavad märgilisi sündmusi vabakonna arenguteel. Alates defineerimisest, maapäevast, EKAKi ehk Eesti kodanikuühiskonna arengu kontseptsiooni vastuvõtmisest Riigikogus kuni Teeme ära ja Arvamusfestivali sünnini. Nende oluliste sündmuste rivis on videos välja toodud ka Heateo Sihtasutuse sünnilugu.

Heateo loomine on üks nendest sündmustest, mis on defineerinud kodanikuühiskonna arengut Eestis ja mis on jätnud üüratu jalajälje. Seda arvesse võttes ei tahtnud ma vastates küsimusele “mida tähendab Heategu sulle?” jääda ainult enda tõlgenduse ja mõtete juurde, vaid rääkisin mitmete erinevate inimesega. Nii Vabaühenduste Liidu tiimis ja ka võrgustikus kui ka mõne Heateo töötajaga.

Vastustest jäid kõlama märksõnad nagu sisu, professionaalsus, areng, julgus, pühendumus. Uurides lähemalt, mis tunded Heategu iseloomustavad, kõlasid: põnevus, särin, elevus ja “see selline sipelgalik tunne”. Need kirjeldavad Heategu väga hästi. Enda jaoks sain selle mõtte veelgi selgemaks eelmise reede hommikul, kui matkasime tiimiliikme Lauriga vana Pärnu ja Haapsalu kruusastel radadel. Jalutasime, olime roheluses, nägime jänest, kitse ja arutasime, mis on Heateo SA vabakonna jaoks. Meie silmis on Heategu vabakonna tulevik. Meil on terve hulk algatusi, mis tegelevad erinevate ühiskondlike, kogukondlike probleemide ja väljakutsete lahendamise ja huvide esindamisega; ühendused, mis pakuvad väljundit ja sisu. Heategu pakub tulevikku. Te ei tegele sellega, mis on eilsed või isegi tänased mured ja väljakutsed, vaid teemadega, millega peame tegelema tulevikus. Te kasutate meetodeid, mida ei ole veel olemas, loote need ise. Meetodid, mis jõuavad teisteni alles mõne aja pärast. Te kujundate sellega iga päev kodanikuühiskonna tulevikku.

EKAK annab meile toimimispõhimõtted, Arvamusfestivalil me arutame ühiskondlikke sõlmpunkte ja Teeme äraga teeme asju korda, aga Heategu kujundab, millised on organisatsioonid ja millised on need teemad, millega me tulevikus tegeleme.

Ma soovin teile, armas Heateo tiim, seda jätkuvat julgust ja särinat, et sisukalt meie tuleviku kallal edasi toimetada!


Kai Klandorf
Eesti Vabaühenduste Liidu juhatuse liige

Värskeid koostöid!

21. september 2023

September on huvitav kuu - toob endaga uut energiat, inspiratsiooni ning tegutsemistahet, kirjutab Heateo Haridusfondi portfellijuht Kadri Väljaste meie septembrikuise uudiskirja sissejuhatuseks. "Heateo jaoks on suurte ambitsioonide, innukuse ja energia säilitamisel peamiseks märksõnaks koostöö."

Üüriplatvormi Rendin looja aitab arendada asendusõpetajate vahendamise IT-süsteemi

20. september 2023

Asendusõpetajate vahendamine koolidesse on mahukas töö, mille paremaks korraldamiseks on MTÜ ASÕP arendamas uut IT süsteemi. Kui Heateo Haridusfondi toetaja, tarkvarainsener Alar Mäerand kuulis, et projektimeeskonnal oleks abi vaja, võttis ta väljakutse vastu ja asus mentori rolli. Intervjuus räägib Alar lähemalt, miks ta oma aega sellesse projekti panustab ja milline on kõige suurema mõjuga investeering tema jaoks.

Terje Äkke: et õpilased saaksid koolist parima võimaliku õpikogemuse, tasub toetada õpetajaid

19. september 2023

Alates maikuust töötab Arengusammude programmi haridusjuhina Terje Äkke, kelle pagasis on 25 aastat kogemust õpetaja, õppejuhi ja õpetajate juhendajana. Nüüd rakendab ta oma teadmisi selleks, et aidata Eesti koolide õpetajatel oma igapäevaväljakutsetega paremini toime tulla. Abivahendiks on Inglismaa õpetajate poolt välja töötatud ning Eesti teadlaste ja haridusekspertide poolt siinse kooli jaoks kohandatud Arengusammude programm, mille kasutuselevõttu Eestis toetab Heateo Haridusfond.

Vaata kõiki uudiseid