Värske uuring: iga teine täiskasvanu annetab, enim toetatakse haiguste ravi

Viimase aasta jooksul on heategevuseks raha annetanud 50,4% Eesti elanikest ehk iga teine täiskasvanu, selgus Eesti vanima, sellel aastal 15. sünnipäeva tähistava annetuskeskkonna „Ma armastan aidata“ tellitud uuringust. Enim annetatakse raskete haiguste raviks ja Ukrainaga seotud projektidele, aga ka loomakaitsele. Vähem annetatakse ühiskondlikku ebavõrdsust vähendavate algatuste ja haridusvaldkonna heaks.

„Paistab, et üleskutsed toetada vähiravi või mõne harvikhaigusega lapse ravi on jõudnud annetajateni, sest uuringu järgi on just raskete haiguste ravi peamine valdkond, kuhu suur osa annetajatest on oma toetuse suunanud. Samuti on annetajate jätkuva tähelepanu all Ukrainaga seotud projektid, kuigi hoog ei ole võrreldav aasta- või pooleteise taguse ajaga,“ märkis „Ma armastan aidata“ annetuskeskkonna üks eestvedajaist, Heateo SA kommunikatsioonijuht Katrin Arvisto.

Arvisto sõnul muutuvad annetajad aina teadlikumaks. Kantar Emori läbi viidud uuring tõi esile, et 32% Eesti annetajatest teeb teadliku valiku ja uurib enne annetamist põhjalikumalt organisatsiooni või konkreetse projekti kohta. „Enam kui kolmandik märkis seejuures, et nad on püsiannetajad või teevad lisaks püsiannetustele ka ühekordseid annetusi,“ ütles Arvisto ja lisas, et just püsiannetajad on need, kes tagavad heategevusorganisatsioonidele stabiilsuse ja kindluse, et vajalike projektidega pikemalt jätkata.

Annetuskeskkonna teine eestvedaja, Swedbanki toetustegevuste juht Kärt Kaasik selgitas, et annetamisotsuses mängib väga suurt rolli usaldus annetuste koguja vastu. „Keskkond „Ma armastan aidata” koondab juba 15 aastat ühele platvormile Eesti tublisid ja tugevaid heategevusorganisatsioone, kes tegutsevad oluliste ühiskondlike murekohtade leevendamise nimel. Keskkonda pääsemiseks läbivad organisatsioonid põhjaliku valikuprotsessi, mis annab annetajatele südamerahu, et „Ma armastan aidata“ keskkonna kaudu annetamine on turvaline ja kindel.”

„Annetuskeskkonna kogemuse põhjal saab kinnitada, et aja jooksul on annetuste kogumine muutunud järjest läbimõeldumaks ja annetamine järjest tavapärasemaks,” rääkis Kärt Kaasik. Kasvanud on ühekordse annetuse keskmine summa, jõudes 3,2 eurolt (50 krooni 2008. aastal) 43 euroni.

„Ma armastan aidata“ on Eesti vanim annetuskeskkond, mis koondab kümneid hoolikalt valitud heategevusorganisatsioone. 2008. aastal Heateo Sihtasutuse ja Swedbanki asutatud keskkonnas on aastate jooksul annetusi kogunud 100 erinevat heategevus- ja eestkosteorganisatsiooni, kellele on annetatud enam kui 4 miljonit eurot. Praegu on armastanaidata.ee lehel 43 organisatsiooni, kes jagunevad viide valdkonda – haridus, tervis, lapsed, tugev ühiskond ning loomad ja loodushoid. Neid saab toetada kõigi suuremate pankade kaudu ja septembris lisandus mugav annetamisvõimalus ka Coop Panga klientidele.

“Ma armastan aidata” keskkond läbi aastate:


Jaga