Pirkko Valge: kolmanda sektori juhtimise eripärad pakuvad väljakutset igale juhile

Heateo pikaajaline hea partner Fontes tähistab sel aastal oma 35. sünnipäeva ning sellel puhul pandi kokku Fontese uudiskirja eriväljaanne. Artiklite autoriteks paluti ettevõtte senises eluloos olulisi teenäitajaid ja eriilmelisi rajaleidjaid, teiste seas ka Heateo SA tegevjuht Pirkko Valge. Avaldame Pirkko artikli ka siin:
Tööriistad, mille abil ettevõtte või organisatsiooni juht tulemusi saavutab, on üldjuhul samad. Tsiteerides üht Eesti parimat juhti, on olulised kolm asja:
- Eesmärk.
- Ressursid.
- Meeskond.
Juhtimiskonsultandina töötades õppisin, et valem töötab, kui need kolm on tasakaalus. Kui on püstitatud suured eesmärgid, siis on vaja suurt eelarvet ja tugevat tiimi – selge ja loogiline. Ka mulle tundus see nii, kuni tulin tööle kolmandasse sektorisse ja mulle vaatas vastu mõnevõrra teistsugune vaatepilt.
Esikoht Euroopas tõsiste vaimse tervise murede poolest, suures vaesusriskis eakad, vanemlusmuredega kimpus pered, kasvavad tervisemured… Nende ja teiste sarnast mõõtu probleemide lahendamine ongi kolmanda sektori suur eesmärk. Kuidas on aga lood valemi teiste komponentide – ressursside ja tiimiga?
Erasektori edu põhineb toodetel ja teenustel, mille eest klient on valmis maksma. Kolmandas sektoris võib välja töötada ja rakendada sekkumisi, millel on tõendatud ja mõõdetud mõju ning mis töötavad laitmatult, aga mille eest kasutaja – olgu see koolilaps, eakas või kodutu – kunagi maksma ei hakka. Sa pead lootma, et kool, kohalik omavalitsus või ministeerium tunneb su töö vastu huvi. Ja kui see juhtub, on seejärel ka suure tõenäosusega vaja kaasata eraraha selleks, et oluline muutus saaks soovitud mahus ellu viidud.
Veel huvitavam lugu on meeskondadega. Palgalised ametikohad on viiendikus vabaühendustes. Samas on kolmandas sektoris nii 100 inimesega meeskondi kui ka selliseid organisatsioone, mille ainus palgaline töötaja panustab osaajaga. Lisaks tasustatud töötajatele kaasab vabaühendus, nagu ka nimi ütleb, vabatahtlikke. Seega peavad suurte probleemide lahendamisega ehk suurte eesmärkidega hakkama saama väikesed tiimid, kelle tegevusi võimestavad vabatahtlikud – sinu töötajad, kellega sul lepingut ei ole, kellele sa raha ei maksa, aga kes tulevad sellest hoolimata regulaarselt tööle!
Erasektoris on oluline lähimast konkurendist parem olla. Nii omanike kui ettevõtte huvides on teenida suuremat kasumit. Kolmanda sektori valuuta on positiivne mõju ja muutus. Noor, kes omandab oskused, mis toetavad teda hilisemas elus nii keeruliste olukordadega hakkamasaamisel kui ka oluliste otsuste langetamisel ja nende juures püsimisel – olgu selleks, kus õppida, kus töötada ja kuidas luua toimiv pere. Et see muutus saaks teoks, ei piisa keeruliste olukordade puhul ühest ainsast sekkumisest. Selleks, et edu saavutada, on vaja koostööd, üksteiselt õppimist ja ühist plaani. Konkurentidest saavad liitlased ja kõik töötavad selle nimel, et nende sekkumine oleks sihtrühma jaoks võimalikult mõjus.
Kokkuvõttes loob see kooslus juhi jaoks päris huvitava olukorra – kuidas saavutada tulemusi, kui organisatsioon on nii väike, et leidub neid, kes arvavad, et seda polegi vaja, meeskond koosneb suures osas vabatahtlikest ning ressursse tuleb hankida enamasti nii riigi- kui erasektorist, annetajate tugi sinna lisaks. Ometi olen ma veendunud, et see kogemus oleks õpetlik igale juhile ja sektorite vaheliste seinte lõhkumisest võidaksid kõik.
Seepärast soovitan värvata oma järgmine ekspert, projektijuht või juht kolmandast sektorist. Unikaalse kogemuse, väärtustega ja ennast ise juhtivad töötajad, kes suudavad tulemusi saavutada piiratud ressursside tingimustes.
Ja kindlasti soovitan erasektori juhtidele ja ekspertidele panna iseennast proovile kolmandas sektoris. See annab kogemuse, kuidas saavutada tulemusi olukorras, kus sinu ettevõtte nime peale kohe esimese hooga toru ei tõuse. Kuidas ehitada koostööd ja leida liitlasi ning saavutada eesmärke tiimiga, kelle panus on oluliselt suurem kui tasu, mida neile maksta saab. Kolmas sektor annab võimaluse teha tõeliselt tähenduslikku tööd, mille eest ei täna sind eriti keegi, aga mille tulemusel loodud positiivsed muutused kas haavatavate sihtgruppide elus või ühiskonnas laiemalt annavad vägeva motivatsiooni jätkata.
Kui see tundub esimese hooga siiski liiga ekstreemne lähenemine, siis alati on võimalik leida sisukas vabaühendus, kus vabatahtlikku tööd teha ja seda maailma paremini tundma õppida või mõelda, millisele ühendusele oma ettevõttega õlg anna panna. Aitäh kõigile, kes seda juba teevad, eesotsas Fontesega, kes nõustab, värbab, koolitab Heateo portfellis olevad algatusi ja annab seeläbi oma tugeva panuse mõjusate algatuste käivitamisse ja kasvu!
Autor: Pirkko Valge / Heateo SA tegevjuht
Pirkko on üle 20 aasta panustanud strateegilise filantroopia arendamisesse Eestis. Ta on 11+ aastat juhtinud Heateo Sihtasutust. Fontes on olnud Heateo Sihtasutuse toetaja ja koostööpartner alates 2006. aastast.
Jaga