“Ma armastan aidata” keskkonnas annetati eelmisel aastal üle 350 000 euro, keskmine annetus kasvas 44 euroni

Eesti inimesed annetasid eelmisel aastal kümneid organisatsioone ühendava “Ma armastan aidata” keskkonna kaudu kokku 350 267 eurot. Enim annetusi kogusid lastega seotud projektid.

“Annetuskeskkonna eelmise aasta tulemused näitavad, et aasta varem kõigi aegade rekordeid püstitanud annetamisaktiivsus on vaibunud,” ütles “Ma armastan aidata” keskkonna eestvedaja, Heateo Sihtasutuse kommunikatsioonijuht Katrin Arvisto. “Kuna keskkonda kuulub küllalt esinduslik valik Eestis annetusi koguvatest organisatsioonidest, kõnelevad nende tulemused olukorrast annetamismaastikul laiemalt.”

Annetuste kahanemise taga on eeskätt annetajate arvu vähenemine. Kui 2022. aastal tehti keskkonna kaudu üle 16 000 annetuse, siis eelmisel aastal oli annetamiskordi poole vähem. “Seda suurem on heameel selle üle, et ühekordsete annetuste summad on pisut kasvanud. Keskmine annetus oli eelmisel aastal 44 eurot,” märkis Katrin Arvisto.

Saime jätkata professionaalse toe pakkumist lastele, kes peavad tulema toime lähedaste ja armsate inimeste kaotusvaluga. Suur tänu kõigile annetajatele!

Enim annetusi kogusid 2023. aastal lastega seotud organisatsioonid. Neile annetati kokku 131 024 eurot, mis moodustas 37% kõigist “Ma armastan aidata” keskkonna kaudu tehtud annetustest. Annetuste abil on erinevad organisatsioonid saanud pakkuda vajalikku tuge raskelt või krooniliselt haigetele lastele kui ka emotsionaalset tuge vajavatele lastele.

MTÜ Laste ja Noorte Kriisiprogramm on üks organisatsioonidest, kellel õnnestus koguda 2023. aastal rohkem annetusi kui aasta varem. “Annetajate tugi on meile eriliselt tähtis,” kinnitas MTÜ juhatuse liige Merike Sarapuu. “2023. aasta oli meie jaoks esimene, kui tegutsesime ilma riigipoolse rahastuseta. Tänu annetajatele ning kohalikele omavalitsustele saime jätkata professionaalse toe pakkumist lastele, kes peavad tulema toime lähedaste ja armsate inimeste kaotusvaluga. Soovime väga, et laste ja perede jaoks oleks nõustamised ka edaspidi tasuta. Annetused aitavad meil seda tagada. Suur tänu kõigile annetajatele!” lisas Sarapuu.

24% annetustest (84492 eurot) kogusid tervisevaldkonna organisatsioonid. Ligikaudu sama summa kogusid tugeva ühiskonna kategooriasse kuuluvad organisatsioonid, mis seisavad hooliva ja turvalise elukeskkonna eest. Neile annetati 76744 eurot ehk 22% kõigist annetustest. Loomade ja loodushoiuga tegelevad organisatsioonid kogusid 12% kõigist annetustest (43 332 eurot) ning haridusteemade eest seisvad algatused 4% (14 674 eurot).

2023. aasta suurim ühekordne annetus oli 25 000 eurot Tallinna Lastehaigla Toetusfondile, et aidata tagada parimad ravitingimused enneaegsetele vastsündinutele. Keskmine ühekordne annetus oli eelmisel aastal 44 eurot (aasta varem 43 eurot). Enim annetati detsembris ja kõige vähem aprillis.

2023. aasta eraisikute annetuste kogusummale lisandus ligi 147 000 eurot Swedbanki poolt, mis sisaldas pangapoolset võimendust annetamistalgutel ja panustamist teistesse annetuskeskkonnaga seotud heategevusprojektidesse.

“Ma armastan aidata” annetuskeskkonna asutasid Heateo Sihtasutus ja Swedbank 2008. aastal. 15 aastaga on “Ma armastan aidata” kasvanud Eesti suurimaks annetusi vahendavaks keskkonnaks, kust iga soovija leiab endale südamelähedase organisatsiooni, keda toetada. Aastate jooksul on armastanaidata.ee kaudu annetatud enam kui 4,6 miljonit eurot.

Jaga