Heateo Mõjufondi toel alustavad Eesti eri paigus tegevust juhendatud jalutusgrupid

Heateo Mõjufond otsustas toetada algatust Kõnnime koos, mis käivitab Eestis juhendatud jalutusgrupid. Mujal maailmas hästi tuntud ettevõtmine innustab inimesi rohkem liikuma ja seeläbi oma tervise eest hoolitsema. Esimesed jalutusgrupid kogunevad Tallinnas, Tartus, Narvas ja Kuressaares märtsi alguses.

“Regulaarsed jalutuskäigud hakkavad toimuma kuue- kuni kümneliikmelistes gruppides. Igal grupil on juhendaja, kelle ülesanne on valida kõndimiseks sobiv rada, toetada ja motiveerida osalejaid ning viia läbi terviseteemalisi arutelusid,” kirjeldas juhendatud jalutusgruppide olemust MTÜ Kõnnime koos üks asutajatest Katre Savi. “Meie eesmärk on muuta Eesti inimeste liikumisharjumusi. Koos kõndimine on tore, üksteist toetav ja väga lihtne viis, kuidas oma füüsilise, aga ka vaimse tervise eest hoolitseda,” lisas Katre Savi.

“Mujal maailmas aastaid toiminud juhendatud jalutusgruppide mõju on palju uuritud,” rääkis MTÜ Kõnnime koos üks asutajatest, Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud Maarja Randväli. “Uuringud on näidanud, et juhendatud jalutusgrupid aitavad tõsta ja hoida motivatsiooni, et jätkata kõndimisega ka pärast grupis osalemist.” Lisaks õppejõutööle diabeediõe ja toitumisterapeudina töötav Randväli tõi välja, et mõõdukas füüsiline aktiivsus, sealhulgas juhendatud jalutusgruppides osalemine, aitab vähendada paljusid terviseriske. “Lisaks liigse kehakaalu ja kõrge vererõhu langetamisele aitab liikumine vähendada insuldiriski, samuti riski haigestuda vähkkasvajatesse ja 2. tüüpi diabeeti. Paraneb ka meeleolu ja vähenevad ärevuse ning depressiooni sümptomid,” loetles Randväli füüsilise aktiivsuse kasutegureid inimese tervisele.

“Heateo Mõjufond panustab algatustesse, mis tegelevad oluliste teemadega nagu tervis,” ütles Heateo Sihtasutuse tegevjuht Pirkko Valge. “Haigekassa andmetel on krooniliste haigustega kimpus pea iga teine Eesti elanik. Samas aitab regulaarne liikumine terviseprobleeme ennetada ja leevendab juba olemasolevaid tervisemuresid. See on ka põhjus, miks Heateo Mõjufond otsustas toetada juhendatud jalutusgruppide süsteemi käivitamist. Näeme, et sellel on potentsiaali kasvada üle-eestiliseks algatuseks, mis aitab hoida meie tervist ja vähendada survet meditsiinisüsteemile.”

Mõjufond toetab Kõnnime koos algatust 16 000 euroga, millele lisanduvad ekspertide töötunnid. Selle toel käivitatakse viis jalutusgruppi üle Eesti, töötatakse välja programmi materjalid ning koolitatakse grupijuhid. Samuti testitakse esialgset sekkumist ja mõjuhindamist ning tehakse vajalikke arendustegevusi kümne uue grupi läbiviimiseks sügisel.

MTÜ Kõnnime koos sai alguse ühiskondlikele algatustele mõeldud NULA inkubaatorist, kus Katre Savi, Maarja Randväli ja Piret Loomets arendasid välja lahenduse juhendatud jalutusgruppide süsteemi loomiseks Eestis.

Heateo Mõjufond on 2018. aastal loodud Eesti esimene filantroopiafond, kuhu panustavad ühiselt Eestist hoolivad eraisikud ja ettevõtted. Fondi toel on saanud oma tegevust laiendada SA Kiusamisvaba Kool, SPIN programm, Asendusõpetajate programm, MTÜ Käpp ja Käsi, MTÜ Peaasjad, SA Lapse Heaolu Arengukeskus ja Ringo Eco OÜ.

Jaga