Advokaadibüroo Cobalt: vabatahtlik töö pakub vaheldust ja innustab
Advokaadibüroo Cobalt on üks juhtivaid advokaadibüroosid, mis ühendab endas enam kui 230 spetsialisti Eestis, Lätis ja Leedus. Tugeva ühiskondliku närviga ettevõttel on lai toetusportfell, mis kätkeb nii kultuuri, sporti kui ka mitmeid ühiskondlikke algatusi. Lisaks Heateo Sihtasutusele kuuluvad nende hulka Tallinna Linnateater, Eesti Kunstimuuseum, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, Arvo Pärdi Keskus, ratsasport ja padel. Heateoga seob Cobaltit lisaks rahalisele toetamisele ka pikaajaline ja sisukas pro bono koostöö, muuhulgas on nad pälvinud Vabariigi Presidendi tunnustuse vabatahtlikkuse edendamise eest ettevõttes.
Cobalti partner Peeter Kutman ütleb, et pro bono töö loob ka büroo jaoks väärtust – see pakub professionaalses mõttes vaheldust ja õpetab märkama uusi nüansse, mis tuleb omakorda kasuks igapäevases töös äriklientidega.
Miks on Cobaltile tähtis Heateoga koostöös pro bono projektides osaleda ning kuidas see koostöö alguse sai?
Koostöö sai alguse, kui organisatsioonina olime ühel hetkel oma arengus jõudnud punkti, kus vaatasime endale otsa ja mõtlesime, et kuigi oleme erinevate pro bono projektidega seotud, on meie tegevus sellel suunal veidi kaootiline. Keeruline oli aru saada, kas meie panusel on mingi tähendus, kas midagi muutub paremaks.
Pooljuhuslikult sattusime kokku tollase Heateo Sihtasutuse juhtkonnaga ning nägime kui hästi ja professionaalselt on võimalik selles sektoris tegutseda ja toimetada. Esimesed suuremad ühised projektid Heateo Sihtasutusega olid SPIN-programmiga, mille edenemist ja arengut on meil olnud kõrvalseisjana võimalik jälgida ja sellele kaasa elada juba 2015. aastast, ja ühiskondliku mõju osakute (social impact bonds) projekt kohe peale seda.
Paljud meie muud pro bono tegemised on saanud alguse hoopis sellest, kui oleme mõnele meid huvitavale algatusele või projektile pannud õla alla ja seda näiteks rahaliselt toetanud ning projekti käigus on ilmnenud ka juriidilisi ja sisulisi küsimusi, kus meie abi võiks vaja minna. On olnud loomulik asjade käik, et paneme õla alla ka siis. Sel viisil on meie pro bono portfelli sattunud näiteks Arvo Pärdi Keskus, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, aga ka Heateo Sihtasutus ise.
Projektidesse on panustanud mitmed Cobalti tiimiliikmed. Kui palju pro bono töö üle ettevõttes/büroos arutletakse ja kuidas saite oma tiimiliikmed nõusse, et ka nemad projektides osalevad?
Algusaegadel oli pro bono tööde tegemine rohkem igaühe enda asi. Kes tundis, et suudab kuskile üldiseks hüvanguks panustada, sellel oli ka see võimalus. Aja möödudes hakkasid inimesed ise meilt küsima, et miks me nendest projektidest nii vähe räägime sisemiselt ega lase eriti ka väljapoole paista oma tegevustel. Siis tekkiski mõte tutvustada laiemalt ka oma advokaatidele neid algatusi, millega oleme seotud olnud ning anda kõigile võimalus kaasa lüüa.
Me ise võtame neid pro bono projekte, kus läheb meie professionaalset abi vaja, nagu igasugust teist klienditööd, ainus erinevus on see, et klient ei pea selle töö eest maksma. Vastavalt projekti vajadustele kaasame vajalikud valdkonnaspetsialistid ehk konkreetse asjaga tegelevad need inimesed, kes seda kõige paremini oskavad. Tiimiliikmete motiveerimiseks on oluline ka see, et töö ise oleks sisukas ja tähendusrikas.
Meie põhimõte on laiemalt vaadata just neid projekte, mis kõnetavad meid ja meie tiimi ning sobivad meie büroo DNA-ga. Valdav osa koostöödest on pikaajalised – näiteks ulatub meie ja Arvo Pärdi Keskuse koostöö juba 2010. aastasse.
Olete olnud Heateo nõustajad varsti pea 10 aastat. Eriti aktiivseks läks koostöö 2018. aastast, kui käivitasime Heateo Mõjufondi. Nii fondi aluslepingud, fondi algatuste toetuslepingud kui mitmed investeerimislepingud on käinud läbi teie valvsa pilgu alt. Kas on mõned lood, mis on eredamalt meelde jäänud?
Üht konkreetset lugu või projekti ei tahakski välja tuua, eks kõik asjad on olnud omamoodi erilised: mõned oma ülikiire reageerimise vajaduse tõttu, teised jällegi lahendamist vajava olukorra keerukuse ja mitmetahulisuse pärast. Aga Heateo Sihtasutuse inimestega on olnud alati väga hea koos töötada: tegemist on väga professionaalsete ja missioonitundega inimestega, kellel on selge arusaam probleemi olemusest ja võimalikest lahendustest. Meie asi on vaid koostöös välja selgitada, kas on veel võimalikke lahendusi, milline on parim viis soovitud olukorra saavutamiseks ning siis see ära teha.
Mis on olnud olulisemad tähelepanekud või õppetunnid, või hoopis mõni ootamatu võit või tulemus, mida professionaalne vabatahtlikkus Cobalti inimestele andnud on?
Professionaalses mõttes on see pakkunud vaheldust – pro bono projektide teemad ja nüansid erinevad äriklientide nõustamisest. See õpetab meie tiimiliikmeid vaatama probleemidele veidi teise nurga alt ja pöörama tähelepanu veidi teistsugustele nüanssidele kui need, mida meie tavapärased ärikliendid enamasti oluliseks peavad.
Isiklikus plaanis annab see aga võimaluse olla osa uuenduslikest algatustest, mis lahendavad ühiskondlikke valupunkte või toetavad huvigruppe, milleni üksikud abistada soovijad sageli mingil põhjusel ei jõua. See on midagi, mis innustab.
Mida soovitaksite neile, kes veel professionaalse vabatahtlikkusega alustanud ei ole? Miks alustada?
Lihtsalt alustage. Muu tuleb ajapikku iseenesest. Kõik algused ei pruugi viia pikaajalise koostööni, kuid need avavad uusi uksi ja aitavad omakorda leida asju, mis sobivad teie isiklike väärtuste ja ettevõtluse profiiliga. Õnnestumise korral võib sellest kujuneda vastastikku rikastav pikaajaline partnerlus.
Samuti on oluline läheneda pro bono tööle mõtestatult ja professionaalselt. Leppige omavahel kokku, kes vastutavad töö kvaliteedi ja projektide sujuva elluviimise eest. Kindlasti tutvustage oma osalemist nendes ettevõtmistes laiemalt oma tiimile, et kaasata ka neid, kes otseselt projekti ei nõusta. Just see kaasatus on viinud meid heale koostööle Heateo Sihtasutusega ning eristab professionaalset vabatahtlikkust tavalisest rahalisest toetusest.
Kui sinagi soovid lüüa kaasa ühiskondlike probleemide lahendamisel, võta meiega julgelt ühendust. Leiame koos viisi, kuidas sina saaksid kõige rohkem positiivset muutust luua!
Fotol: Cobalti partner Kristel Raidla-Talur koos president Toomas Hendrik Ilvesega 8. detsembril 2015 võtmas vastu tunnustust Cobaltile kui aasta ettevõttele, kes soodustab oma töötajate vabatahtlikku tegevust vabaühendustes.
Jaga