Uus programm aitab õpilasi tulevikuks paremini ette valmistada

SA Noored Kooli käivitas Heateo Haridusfondi toel uhiuue õpiringide programmi, mille käigus õpivad õpetajad oma õpilaste õppimisoskusi edendama. Õpiringidega on juba algust teinud Sindi Gümnaasiumi, Tallinna Kuristiku Gümnaasiumi, Uhtna Põhikooli ja Kehtna Põhikooli õpetajad ning sellel nädalal liitub pilootprogrammiga Tallinna Mahtra Põhikool.

“Praegu oleme Eestis olukorras, kus viiendik õpilastest piirdub oma haridusteel vaid põhiharidusega ja selle üks põhjusi on just õpioskuste ja -harjumuste puudumine,” selgitas õpiringide programmi eestvedaja, Noored Kooli koolitusspetsialist Joosep Norma. Tema sõnul mõistavad Eesti õpetajad üldiselt õppimisoskuste ja -uskumuste arendamise vajalikkust, kuid vajavad tuge, et teha seda tõenduspõhiselt ja järjepidevalt. “Ei piisa sellest, et lisada õpilaste tunniplaani õppimisoskuste arendamise tunnid. Seda tuleks teha igas ainetunnis. Siis on õpilastel võimalik harjutada oma oskusi, kuidas erinevates olukordades ja mitmesuguste probleemide lahendamisega hakkama saada,” rääkis Norma.


Õpiringide programmi eesmärk on anda õpetajale tööriistad ja tugisüsteem, kuidas õppimisoskusi süsteemselt ja aineõppega lõimitult arendada. “Iga uus asi vajab harjumist, aga teadusuuringud on näidanud, et õpiringide metoodika on tulemuslik viis, kuidas uued võtted oma igapäevategevusse integreerida,” rääkis programmi eestvedaja Joosep Norma.

Esimesel aastal on programmi kaasatud viis kooli üle Eesti. Õppeaasta lõpuks valmivad koostöös koolidega õpetajatele mõeldud materjalid õpioskuste arendamise kohta. Need katavad erinevaid teemasid, mis õppimist mõjutavad alates õppija enesejuhtimisest ja hoiakutest, õpimotivatsioonist kuni õpistrateegiateni.

Heateo Haridusfondi üks asutajaist, tehnoloogiaettevõtja Martin Villig märkis, et elus löövad paremini läbi need, kes suudavad muutustega kiiremini kohaneda. “Tehnoloogiasektor areneb hoogsalt, ka ühiskond muutub aina kiiremini. Me ei tea täna, millised ametid on maailmas olemas kümne-kahekümne aasta pärast, kui praegused kooliõpilased on tööturul aktiivsed. Kindel eelis on neil, kes on juba koolist saanud kaasa konkreetsed oskused ja strateegiad, kuidas kõige tõhusamalt uut infot või uusi oskusi omandada. Olgu tegu uue keele õppimisega, uue eriala omandamisega või täiesti uues keskkonnas hakkamasaamisega,” tõi Villig näiteks. Ta lisas, et Heateo Haridusfond otsustas õpiringide programmi toetada, et anda võimalus uudse lähenemise katsetamiseks.

Heateo Haridusfond on filantroopiafond, mille eesmärk on anda hoog sisse algatustele, mis aitavad lahendada Eesti üldhariduse suurimaid sõlmküsimusi. Fondi asutasid 2018. aastal Martin Villig, Taavet Hinrikus, Bolt ja Wise koos uue põlvkonna ettevõtjatega. Tänaseks on enam kui 50 ettevõtjat panustanud fondi kokku 3 miljonit eurot. Heateo Haridusfondi juhib Heateo Sihtasutus, kellel on pikaajaline kogemus mõjusate ühiskondlike algatuste käivitamisel ja kasvatamisel.

Heateo Haridusfondi toetajad:
Alari Aho, Priit Alamäe, Riivo Anton, Viljar Arakas, Ahti Heinla, Martin ja Terje Henk, Taavet Hinrikus, Monica ja Ott Kaukver, Gerri Kodres, Kaarel Kotkas, Oliver Leisalu, Alvar Lumberg, Märt Lume, Anastassia ja Alar Mäerand, Martin Mägar, Meelis Niinepuu, Veljo ja Piret Otsason, Kairi Pauskar, Andres Rätsepp, Tõnu Runnel, Ragnar Sass, Riho Taba, Martin ja Helen Tajur, Annika Tallinn, Hannes Tamjärv, Kaisa ja Taavi Tamkivi, Kalev Tanner, Sten Tikk, Priit ja Kärtu Vaikmaa, Markus Villig, Martin ja Mari-Liis Villig. Ettevõtetest rahastavad fondi Alexela, Bolt, Edumeel, EfTEN Capital, Nortal, Pipedrive, Superangel, Taavet+Sten, Veriff ja Wise.

Jaga