Rahvusvaheliselt sotsiaalset innovatsiooni arendamas

Heateo Sihtasutus on osaline üleeuroopalises projektis, mille eesmärk on jagada omavahel parimaid sotsiaalse innovatsiooni toetamise praktikaid ja kujundada osalevates riikides sotsiaalse innovatsiooni jaoks soodsamat keskkonda. Lisaks Eestile on projekti kaasatud Saksamaa, Holland ja Luksemburg.

“Üle 20 aasta uuenduslikke ühiskondlikke algatusi käivitanud ja kasvatanud Heateole on selles projektis osalemine hea võimalus uut rahvusvahelist teadmist koguda ning meie kogemusi laiemalt jagada,” rääkis Heateo tegevjuht Pirkko Valge. “Eestist on osalejaid ühtekokku kaheksa – ülikoolidest ja ministeeriumidest maakondliku arenduskeskuseni, kellest igaüks panustab konsortsiumi tegevustesse oma teadmiste ja tugevustega.”

Kõigis osalevates riikides toimib sotsiaalse innovatsiooni toetamine praegu kas kompetentsikeskuse või võrgustiku formaadis ning kolmeaastase projekti eesmärk on viia need uuele tasemele. Projekti käigus piloteeritakse uusi inkubaatoreid, tugevdatakse mõjuhindamise-alaseid teadmisi, jagatakse omavahel finantseerimise parimaid praktikaid ning luuakse uusi koolitusprogramme, mis aitavad erasektori teadmisi efektiivsemalt rakendada uuenduslike ühiskondlike algatuste heaks.

Saksamaa, Hollandi ja Luksemburgi esindajad olid eelmisel nädalal Eestis, et tutvuda siinse kogemusega sotsiaalse innovatsiooni toetamisel. Heateo kontoris toimunud seminaril said rahvusvahelised partnerid ülevaate Heateo tegevustest ning tutvusid lähemalt Asendusõpetajate programmiga ja Kõnnime Koos algatusega, mis on loonud uuenduslikke lahendusi vastavalt hariduses ja rahvatervise valdkonnas. Lisaks astusid projekti osalised üles Impact Day inspiratsioonilaval, kus tutvustasid oma riikide parimaid näiteid sotsiaalsest innovatsioonist.

Eestist osalevad projektis lisaks Heateo Sihtasutusele Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Tallinna Ülikool, Tartu Ülikool, Võrumaa arenduskeskus, Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik, siseministeerium, majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning Sotsiaalse Innovatsiooni Labor.

Ühtekokku kuulub Euroopa Sotsiaalse Innovatsiooni Liitu (European Social Innovation Alliance, ESIA) praegu 26 liikmesorganisatsiooni Eestist, Saksamaalt, Luksemburgist ja Hollandist. Esindatud on erinevad sotsiaalse innovatsiooni valdkonnas tegutsejad: ministeeriumid, Euroopa Sotsiaalfondi (ESF) asutused, valitsusvälised organisatsioonid, rahastajad, võrgustikuorganisatsioonid, akadeemilised ringkonnad, hoolekandeorganisatsioonid, ettevõtted ja inkubaatorid.

Osalised teevad koostööd, et üksteist toetada riiklike sotsiaalse innovatsiooni kompetentsikeskuste loomisel. Eesmärk on parandada poliitilisi ja majanduslikke raamtingimusi sotsiaalse innovatsiooni jaoks nii osalejariikides kui kogu Euroopa Liidus.

ESIAd kaasrahastab Euroopa Liit ESF+ Social Innovation+ algatuse raames. ESIA on üks viiest konsortsiumist Euroopas, mis ehitavad üleeuroopalist sotsiaalse innovatsiooni infrastruktuuri nii kohalikul, piirkondlikul, riiklikul kui ka riikide vahelisel tasandil. Euroopa Liidu projekt „Sotsiaalse innovatsiooni riiklikud kompetentsikeskused“ algas 2021. aasta mais esimese kaheaastase rahastamisperioodiga ja on nüüd jõudnud teise perioodi, mis kestab kuni 2027. aasta juunini. Kui Eesti ja Saksamaa osalesid juba esimeses rahastamisvoorus, siis Luksemburg ja Holland ühinesid ESIA konsortsiumiga teises perioodis.

Jaga