Kolm kuud ettevõtetes töötanud koolijuhid tegid kogemustest kokkuvõtteid

Aasta alguses erinevates eeskujuliku juhtimiskultuuri poolest tuntud organisatsioonides praktikal olnud haridusjuhid tegid oma kogemustest kokkuvõtteid ja avasid edasisi plaane. Nüüdseks on osalejad oma koolides tagasi ning esimesed uuendused on juba ka kasutuses.

“Oli see vast sõit!” iseloomustas Telias praktikal olnud Luua Metsanduskooli juht Haana Zuba-Reinsalu oma vaheldusrikast ja väljakutseid täis kogemust suures telekomiettevõttes. “Kümme nädalat ettevõttes kohapeal andis suurepärase ettekujutuse, kuidas raamatust loetud juhtimisteooriad päris elus töötavad. Kõigi muude tegevuste seas kohtusin praktikaperioodi jooksul 40 erineva juhiga, kelle räägitud lood avaldasid muljet ja inspireerisid mind koolielu ja haridust laiemalt paremaks muutma.” Pikaajalise koolijuhi jaoks oli praktikaperioodi kõige suurem väärtus äratundmine, et uusi kogemusi saab edukalt kooli jaoks kohandada. “Mõistsin ka, et koolijuhi amet on minu kutsumus,” ütles Haana Zuba-Reinsalu.

Tallinna Läänemere Gümnaasiumi õppejuht Julia Vratskih, kes oli praktikal Töötukassas, on oma koolis võtnud kasutusele mitmeid praktikaorganisatsioonis nähtud juhtimistööriistu. “Olen näiteks alustanud õpetajatega üks-ühele vestluste pidamisega, et olulised teemad saaks räägitud, olen uuendanud gümnaasiumikandidaatide küsimustikku, kasutanud värbamisintervjuudel oma uusi teadmisi ja algatanud ühisprojekti kooli ja Töötukassa vahel,” tõi Julia näiteid tänu praktikaprogrammile alguse saanud uutest tegevustest. Ta rõhutas, et haridussüsteemis, kus muutusi on praegu väga palju, tuleb neile läheneda tasakaalukalt ja inimesi hoidvalt.

Praktikaprogramm nõuab osalejatelt suurt pühendumist ja selle ajal on haridusjuhid koolielust täiesti eemal. See võimaldab keskenduda oma arengule juhina ning võtta programmist maksimum. “Haridusjuht saab tegutseda kümme nädalat hea juhtimiskultuuriga organisatsioonis võimeka mentori käe all, tegeledes just nende teemade ja väljakutsetega, mis tema jaoks juhina kõige olulisemad. Lisaks toetavad teda programmi eel, ajal ja järel Fontese konsultandid,” märkis talendijuhtimisettevõtte Fontes partner Piret Jamnes. Senised viis hooaega on tema sõnul kinnitanud, et praktikakogemus avaldab osalejatele sügavat ja sageli neile endile üllatavat mõju.

Praktikaprogramm kestab osalejate jaoks veel sügiseni. Järelejäänud aja jooksul peavad nad algatama oma koolis vähemalt ühe uuendusliku projekti, mille elluviimisel saavad jätkuvalt toetuda praktikaorganisatsiooni mentori ja Fontese konsultantide abile. Varasematel hooaegadel osalenud koolijuhid on muutnud näiteks õpetajate värbamise protsesse, võtnud kasutusele uusi meetodeid töörahulolu hoidmiseks ja tõstmiseks, teinud muudatusi organisatsioonistruktuuris, algatanud koostööprojekte kooli ja praktikaorganisatsiooni vahel jpm.

Praktikaprogrammi viiendas lennus osalevad kuus koolijuhti: Grete-Stina Haaristo (Tabasalu Gümnaasium), Maarja Merigan (Tallinna 32. Keskkool), Haana Zuba-Reinsalu (Luua Metsanduskool), Olga Barabaner (Tallinna Mustjõe Gümnaasium), Marjeta Venno (Tartu Erakool) ja Ronne Sära (Tallinna Huvikeskus Kullo). Samuti neli õppejuhti: Liina-Liis Liiv-Toome (Tallinna Tõnismäe Riigigümnaasiumi Vabaduse Kool), Roosi Nemliher (Tartu Kunstikool), Julia Vratskih (Tallinna Läänemere Gümnaasium), Kerttu Mölder-Jevdokimov (Tallinna Südalinna Kool) ning Tartu Rakendusliku Kolledži IT Akadeemia juht Signe Vedler. Praktikat pakuvad Ericsson Eesti, Glia, LHV, SEB, Swedbank, Telia, Töötukassa ja Wise.

Haridusjuhtide praktikaprogrammi käivitasid 2019. aastal Heateo Haridusfond ja Tallinna Haridusamet koostöös talendijuhtimisettevõttega Fontes. Koos viienda lennuga on programmis osalenud kokku 52 koolijuhti, praktikavõimalusi on pakkunud 14 organisatsiooni. Tallinnast alustanud programm on laienenud üle-eestiliseks, lisandunud on Tartu koolid ning riigikoolid. Kolmandal hooajal osales programmis lisaks Viimsi vald, neljandal Lääne-Harju vald ning viiendal aastal liitus esimene erakool. 2021. aastal oli praktikaprogramm üks kolmest üleriigilise Aasta Haridusteo nominendist ning pälvis Tallinna linna Aasta Haridusteo auhinna.

Vaata lisaks:

Jaga