Haridusjuhtide praktikaprogrammi viienda lennu lõpetas 11 koolijuhti
Haridusjuhtide praktikaprogrammi 5. lend lõpetas sellel nädalal oma praktikateekonna ning andis sümboolse teatepulga edasi 6. lennu osalejatele. Viie hooaja jooksul on praktikaprogrammis osalenud üle 10% Eesti koolijuhtidest.
Kokku üheksa kuud kestva arenguprogrammi eesmärk on edendada Eesti koolijuhtimise kvaliteeti. “Osalejad saavad võimaluse astuda harjumuspärasest keskkonnast välja, et õppida ja kogeda, kuidas toimub juhtimine organisatsioonides, mis on tuntud oma kaasaegse ja töötajasõbraliku kultuuri poolest,” rääkis programmist Heateo Haridusfondi koolijuhtimise valdkonna juht Ann Leppiman. “Senised viis hooaega on näidanud, et praktikaorganisatsioonide eeskujul on koolidesse jõudnud erinevaid tegevusi, mis toetavad sisekliimat või loovad suuremat selgust. Need omakorda on olulised sammud, et pidurdada õpetajate lahkumist koolist ja suurendada õpilaste koolirõõmu,” tõi Leppiman esile.
Näiteks on võetud meeskonna juhtimises kasutusele uusi võtteid nagu üks-ühele vestlused, asendatud paariliikmelised juhtkonnad tiimijuhtide süsteemiga, juurutatud koolides uusi digivõimalusi, kasutatud õpetajate värbamisel ja nende sisseelamise toetamisel uusi lahendusi jpm.
Kevadel Ericsson Eestis juhtimispraktikal olnud Tartu Kunstikooli õppejuht Roosi Nemliher on alates sellest õppeaastast korraldanud oma koolis kindla fookusega strateegiapäevi, et juhtmeeskonnaga ühiselt mõtestada kooli arengukava võtmeteemasid. “Ericssonis osalesin ise taolistel strateegiapäevadel, kus minu tiimi juhid keskendusid jooksvate küsimuste asemel pika vaate plaanidele, näiteks võtmeisikute järelkasvule,” tõi Nemliher välja teema, mis on ka koolis aktuaalne.
“Mõnus minek on praegu sees!” ütleb Luua Metsanduskooli juht Haana Zuba-Reinsalu, kes oli programmi raames praktikal Telias. “Olen endale aega vabastanud, et arenguid ja muutusi planeerida. Mõne elulise kiire lahenduse oleme ka juba ära teinud. Näiteks on koolil nüüd siseveeb – see on nagu väike mikrokosmos, mis on tööle tulles iga inimese arvutiekraanil kohe olemas ja hoiab kooliperet kursis kõigega töökorraldusest uudisteni, kolleegide infost kooli väärtusi kandvate sõnumiteni,” rääkis Haana Zuba-Reinsalu projektist, mis muudab kooli töökorraldust tõhusamaks ja tõstab rahulolu tööga. Lisaks on koolis hakatud pöörama senisest palju suuremat tähelepanu juhtimise kvaliteedile, sealhulgas tiimijuhtide rolli selgusele ning nende arendamisele. “Ükski õpetaja ei ole meil üksi, kõik kuuluvad erialastesse tiimidesse. Igal tiimil on juht, kindel eestvedaja, kes aitab oma tiimi õpetajatel oma töös õnnestuda. See annab tugevama kuuluvustunde igaühele meie kooliperest.”
“Head asjad sünnivad koostöös, kogemuse ja inspiratsiooni toel ning arenevad ajas,” kinnitas Fontese partner Piret Jamnes, kes on haridusjuhtide praktikaprogrammi formaadi üks loojatest ja programmi sisutegevuste läbiviija. “Viie aasta jooksul on meie missioonitunne, rõõm ja uhkus haridusjuhtide praktikaprogrammi üle aina kasvanud tõusvas joones. Selline võimalus intensiivseks, kuid toetatud kogemuseks, nagu on olnud haridusjuhtidel neid vastuvõtvates organisatsioonides, kuluks ka paljude teiste elualade ja valdkondade esindajatele ära. Meile paistab, et oleme koostöös Heateo Haridusfondi, koolipidajate, ettevõtete ja haridusjuhtidega sellise programmi formaadi paika loksutanud ja see tundub universaalselt rakendatav.”
- Praktikaprogrammi viiendas lennus osalesid Grete-Stina Haaristo (Tabasalu Gümnaasium), Haana Zuba-Reinsalu (Luua Metsanduskool), Julia Vratskih (Tallinna Läänemere Gümnaasium), Kerttu Mölder-Jevdokimov (Tallinna Südalinna Kool), Liina-Liis Liiv-Toome (Vabaduse Kool), Maarja Merigan (Tallinna 32. Keskkool), Marjeta Venno (Tartu Erakool), Olga Barabaner (Tallinna Mustjõe Gümnaasium), Ronne Sära (Tallinna Huvikeskus Kullo), Roosi Nemliher (Tartu Kunstikool) ja Signe Vedler (Tartu Rakendusliku Kolledži IT Akadeemia). Praktikat pakkusid Ericsson Eesti, Glia, LHV, SEB, Swedbank, Telia, Töötukassa ja Wise.
Kuues lend suundub praktikale jaanuaris 2025. Osalejate seas on nii üld-, kutse- kui alusharidusjuhid Tallinna linna, Tartu linna ja riigikoolidest, programmiga liituvad esmakordselt Rakvere linn ja Saku vald. Esimesed kümnenädalased praktikad algavad jaanuaris ning kestavad märtsi lõpuni. Sellel perioodil on osalejad oma koolist või lasteaiast eemal ning keskenduvad tööle praktikaorganisatsioonis. Praktikat pakuvad Bolt, Glia, LHV, Telia, SEB, Swedbank ja Wise ning esmakordselt ka Tallink ja Riigimetsa Majandamise Keskus.
Haridusjuhtide praktikaprogrammi käivitasid 2019. aastal Heateo Haridusfond ja Tallinna Haridusamet koostöös talendijuhtimisettevõttega Fontes. Koos kuuenda lennuga on programmis osalenud kokku 67 haridusjuhti, praktikavõimalusi on pakkunud 16 organisatsiooni. 2021. aastal oli praktikaprogramm üks kolmest üleriigilise Aasta Haridusteo nominendist ning pälvis Tallinna linna Aasta Haridusteo auhinna.
Heateo Haridusfond on Heateo Sihtasutuse juhtimisel tegutsev filantroopiafond, mille eesmärk on anda hoogu algatustele, mis aitavad lahendada Eesti üldhariduse suurimaid sõlmküsimusi. Fondi asutasid 2018. aastal Martin Villig, Taavet Hinrikus, Bolt ja Wise koos uue põlvkonna ettevõtjatega. Tänaseks on enam kui 50 ettevõtjat panustanud fondi kokku 3 miljonit eurot.
Jaga