Menüü

Selgusid kuus ühiskondlikku algatust NULA inkubaatorisse

03. mai 2017, Kärt Kaasik
Teist aastat toimuvasse inkubaatorisse pääses asendusõpetajate programm, “Jah, ma suudan!” praktikaprogramm Ida-Virumaale, hea algus hariduse tuleviku tegijatele, vange ja kodutuid loomi ühendav programm “Käpp ja käsi”, kesk- ja vanemaealiste liikumisaktiivsust arendav projekt ning algatus “Mure Pooleks”. 


Kodanikuühiskonna Sihtkapitali programmijuhi Mari-Liis Dolenko sõnul olid sellel aastal TOP 13 sekka jõudnud ideed kõik üsna erilised oma uudsete lähenemisviiside poolest ja seda paljuski just tänapäevaste aktuaalsete murekohtade lahendamiseks. “On juba täna selge, et inkubaatorist on sügisel oodata hästi läbi mõeldud lahendusi, mida ollakse valmis kohe ka piloteerima ja seda erinevates valdkondades nagu näiteks haridus, eakate liikumisteemad või noorte vaimne tervis”, lisas Dolenko.


“Selle aasta osalejaid ootab võrreldes eelmise aastaga pikem, 6-kuuline inkubaator, kus algatustele annavad ideid ja tuge nii Transferwise, PwC ja Fontes kui ka mitmed kogenud ettevõtjad ja ühiskondlike algatuste vedajad”, ütles Heateo Sihtasutuse tegevjuht Pirkko Valge. Valge sõnul on inkubaatoris olev aeg mõeldud nii idee läbitöötamiseks paberil kui ka testimiseks päriselus.


Kodanikuühiskonna Sihtkapitali ja Heateo Sihtasutuse loodud NULA ühiskondlike algatuste inkubaatorisse kandideeris sellel aastal 71 uudset ettepanekut ühiskondlike ideede lahendamiseks. Neist 13 said võimaluse esitleda oma ideed hindajatele, kes valisid välja kuus inkubaatorisse pääsejat. Korraldajad tunnustavad kõiki ideede autoreid uuendusliku lähenemise ning ühiskondlikku tundlikkuse eest.


Inkubaator saab alguse 12. mail ning kestab kuni oktoobri lõpuni. Kõik kuus ideed saavad kandideerida ka kuni kolmele algatusele antavale kuni 25 000 eurosele starditoetusele.


IDEEDE KIRJELDUSED


Asendusõpetajate süsteem

Teibi Torm

Asendusõpetajate süsteemiga loodaks veebipõhine, üle-eestiline asendusõpetajate vahendussüsteem koolidele ja huvitatud õpetajatele ning asendusõpetajate koolitusprogramm, mis aitab kiirelt õpetaja ainetunnid üle võtta – et ka asendustunnid saaksid olla sisukad.  

Jah, ma suudan! praktikaprogramm Ida-Virumaale

Evelyn Sepp, Jana Pavlenkova, Darja Saar, Anton Ossipovski

"Jah, ma suudan!" on tööpraktika programm, millega soovitakse tutvustada keskkoolinoortele Eesti idufirmde ja teiste uuendusmeelsete tehnoloogiaettevõtete töökultuuri ja väljakutseid. Programmi eesmärk on pakkuda läbi praktika lühiajalist töötamis- ja õppimisvõimalust ettevõtetes ja anda seeläbi inspiratsiooni, eeskujusid ja kontakte, mida rakendada hiljem ka oma kodukohas. Esimene pilootprogramm on suunatud esmalt Ida-Virumaalt pärit muukeelsetele nooretele. 


Hea algus hariduse tuleviku tegijatele

Triin Noorkõiv, Laura Komp, Kristjan Lepp, Leelo Valgma

Hea alguse meeskonna soov on kujundada Eestis alustavate õpetajate toetamiseks vajalikud võrgustikud, kompetentsid, teenused ja nende pakkumine, mis on õpetajatöö alguses kõige kriitilisemad.


Käpp ja käsi

Minna Sild, Sandra Liiv, Helis Karp, Mariliis Tilk

Käpp & Käsi viib omavahel kokku varjupaiga koerad ja vangid. Vangidele luuakse treeningprogramm, mille käigus nad omandavad baasoskused koerte sotsialiseerimiseks ja kuulekustreenimiseks. Iga kinnipeetav, kes programmis osaleb, saab treenimiseks varjupaiga koera, kellega paari kuu vältel igapäevaselt tegeleda. Koerad omandavad käitumisoskused, mis suurendab nende kodustamise võimalusi. Kinnipeetavad saavad läbi koolitusprogrammi võimaluse leida mõttestatud tegevust vanglas viibides ja positiivse sotsialiseerumiskogemuse koertega suheldes.


Kesk- ja vanemaealiste liikumisaktiivsus

Eeva- Liisa Sibul, Eda Vallimäe

Kesk- ja vanemaealiste liikumisaktiivsuse meeskonna soov on ühendada esmatasandi meditsiin ja fitness-sektor. Idee tuumaks on terviseedendusprogramm, mis baseerub sarnastel välismaa prakatikatel, luues rohkem võimalusi nimetatud vanusegruppi kuuluvatele inimestele sobivaks treeninguks. Olulisteks uuendusteks oleks (pere)arsti poolt välja kirjutatava liikumisretsepti laiem juurutamine, liikumisnõustamine ning partnerasutuste (spordiklubide) võrgustiku välja arendamine.


Mure pooleks

Diana Vähi, Karen-Pauliin Konks, Sandra Volmer

Mure pooleks meeskond arendab sotsiaalvaldkonna tudengite poolt juhitud vaimse tervise teemalisi vestlusgruppe noortele vanuses 15-26. Gruppides on kuni kaheksa liiget ja programm kestab 8-12 nädalat ning on suunatud praktiliste toimetulekuoskuste arendamisele, sotsiaalsele õppimisele ja ühiste kogemuste jagamisele.


Värskeid koostöid!

21. september 2023

September on huvitav kuu - toob endaga uut energiat, inspiratsiooni ning tegutsemistahet, kirjutab Heateo Haridusfondi portfellijuht Kadri Väljaste meie septembrikuise uudiskirja sissejuhatuseks. "Heateo jaoks on suurte ambitsioonide, innukuse ja energia säilitamisel peamiseks märksõnaks koostöö."

Üüriplatvormi Rendin looja aitab arendada asendusõpetajate vahendamise IT-süsteemi

20. september 2023

Asendusõpetajate vahendamine koolidesse on mahukas töö, mille paremaks korraldamiseks on MTÜ ASÕP arendamas uut IT süsteemi. Kui Heateo Haridusfondi toetaja, tarkvarainsener Alar Mäerand kuulis, et projektimeeskonnal oleks abi vaja, võttis ta väljakutse vastu ja asus mentori rolli. Intervjuus räägib Alar lähemalt, miks ta oma aega sellesse projekti panustab ja milline on kõige suurema mõjuga investeering tema jaoks.

Terje Äkke: et õpilased saaksid koolist parima võimaliku õpikogemuse, tasub toetada õpetajaid

19. september 2023

Alates maikuust töötab Arengusammude programmi haridusjuhina Terje Äkke, kelle pagasis on 25 aastat kogemust õpetaja, õppejuhi ja õpetajate juhendajana. Nüüd rakendab ta oma teadmisi selleks, et aidata Eesti koolide õpetajatel oma igapäevaväljakutsetega paremini toime tulla. Abivahendiks on Inglismaa õpetajate poolt välja töötatud ning Eesti teadlaste ja haridusekspertide poolt siinse kooli jaoks kohandatud Arengusammude programm, mille kasutuselevõttu Eestis toetab Heateo Haridusfond.

Vaata kõiki uudiseid