Menüü

NULA - startup'idest vabaühendused

10. oktoober 2017, Kärt Kaasik

Iduettevõtetest kuuleme nii söögi alla kui peale, imetleme nende edulugusid ja mõtleme sellest, kuidas neid vaid rohkem olla saaks. Ja tõsi ta on ju on - kiire tempo, idee pidev testimine ja potentsiaal suurteks õnnestumisteks - kõlavad ahvatlevalt. NULA ühiskondlike algatuste inkubaator pakub start-up mõtteviisi tuge meeskondadele, kellel on idanemas mõni sotsiaalset probleemi lahendav idee.


Ühiselt loodava plaani ja mitmekülgse mentorlusega saab vajaliku toe just päris alguses - mil abi on vaja kõige enam. Kaasatud on oma ala professionaalid ja fookuses on justnimelt ühiskondlikud probleemid - olgu teemaks siis keskkond, haridus, vananev ühiskond või mistahes muu valdkond. Inkubaatoris kasvavad ideed kiiremini ja targemalt elujõulisteks algatusteks. Lisaks sisulisele toele saavad inkubatsiooni läbinud algatused kandideerida ka kolmele kuni 25 000-eurosele toetusele - et oma ideed testida ja laiendada.


Miks NULA inkubaator toimub? Näeme sageli, kuidas iduettevõtete lähenemistest on palju õppida ka ühiskondlike algatuste puhul: eelkõige tähendab see võimalikult varajast ja tihedat suhtlemist sihtrühma ja teenust/toodet rahastava osapoolega, et kohandada see nende vajadustele ja võimalustele sobivaimaks ning vältida olukorda, kus lahendust ei hakata kasutama.


Noortele suunatud algatustest on NULA inkubaatorist hoogu juurde saanud näiteks Mure Pooleks vaimse tervise teemalised vestlusgrupid, Vaikuseminutite keskendumisharjutused ja Ida-Virumaa noortele suunatud tööpraktika programm. Mitmel juhul on idee käivitajaks just noored ise, kes neid probleeme ühtlasi kõige teravamalt tajuvad. On rõõm näha, kuidas algselt väikesest vabatahtlike seltskonnast on kasvamas suure potentsiaaliga ühiskondlikud algatused - selliseid arenguid võiks Eestis olla veel palju rohkem.


NULA ühiskondlike algatuste inkubaator on Kodanikuühiskonna Sihtkapitali (KÜSK) ja Heateo Sihtasutuse ühine jõupingutus toetamaks algatusi, mis lahendavad konkreetseid ühiskondlikke probleeme. Inkubaator toimub üks kord aastas ning selles osaleb kokku 6 eripalgelist algatust. Kuue kuu jooksul toimub koostöös mentoritega viis praktilist koolituspäeva ning individuaalsed nõustamised. NULA inkubaator stardib taas 2018. aasta alguses. Vaata ka www.nula.ee.



Autor: Laura Kalda, projektijuht


Artikkel ilmus noorsootöö ajakirjas Mihus, kogu oktoobrikuu veebiversioon on saadaval siin.

Värskeid koostöid!

21. september 2023

September on huvitav kuu - toob endaga uut energiat, inspiratsiooni ning tegutsemistahet, kirjutab Heateo Haridusfondi portfellijuht Kadri Väljaste meie septembrikuise uudiskirja sissejuhatuseks. "Heateo jaoks on suurte ambitsioonide, innukuse ja energia säilitamisel peamiseks märksõnaks koostöö."

Üüriplatvormi Rendin looja aitab arendada asendusõpetajate vahendamise IT-süsteemi

20. september 2023

Asendusõpetajate vahendamine koolidesse on mahukas töö, mille paremaks korraldamiseks on MTÜ ASÕP arendamas uut IT süsteemi. Kui Heateo Haridusfondi toetaja, tarkvarainsener Alar Mäerand kuulis, et projektimeeskonnal oleks abi vaja, võttis ta väljakutse vastu ja asus mentori rolli. Intervjuus räägib Alar lähemalt, miks ta oma aega sellesse projekti panustab ja milline on kõige suurema mõjuga investeering tema jaoks.

Terje Äkke: et õpilased saaksid koolist parima võimaliku õpikogemuse, tasub toetada õpetajaid

19. september 2023

Alates maikuust töötab Arengusammude programmi haridusjuhina Terje Äkke, kelle pagasis on 25 aastat kogemust õpetaja, õppejuhi ja õpetajate juhendajana. Nüüd rakendab ta oma teadmisi selleks, et aidata Eesti koolide õpetajatel oma igapäevaväljakutsetega paremini toime tulla. Abivahendiks on Inglismaa õpetajate poolt välja töötatud ning Eesti teadlaste ja haridusekspertide poolt siinse kooli jaoks kohandatud Arengusammude programm, mille kasutuselevõttu Eestis toetab Heateo Haridusfond.

Vaata kõiki uudiseid