NULA inkubaator kutsub pakkuma lahendusi teravatele ühiskondlikele probleemidele

Eesti ainus ühiskondlike algatuste inkubaator NULA ootab alates tänasest kuni 2. aprillini ettepanekuid, kuidas lahendada teravaid ühiskondlikke probleeme Eestis. Pooleaastase koolitus- ja arendusprogrammi toel saavad parimatest ideedest reaalsed lahendused, kolmel neist on võimalik saada 25 000 eurot stardikapitaliks.


„Igaüks meist oskab ilmselt nimetada asju, mis on ühiskonnas valesti. Aga oluline on järgmine samm – kas oodata, et kitsaskohad kaoks iseenesest või proovida ise midagi ette võtta olukorra parandamiseks. Sageli jääb see samm oskuste või julguse taha,“ rääkis Kodanikuühiskonna Sihtkapitali juhataja Anneli Roosalu. „NULAst saab vajalikud oskused ja seeläbi ka julguse, et luua kestlikke ja mõjusaid lahendusi.“

NULA inkubaatori projektijuhi Agnes Miidla kinnitusel on NULA programm üles ehitatud nii, et see sobiks ka neile, kes pole varasemalt ei kodanikualgatuse ega sotsiaalse ettevõtlusega kokku puutunud. „Kõige olulisem on lahenduse idee – kui uudne ja läbimõeldud see on. Oskused, kuidas algsest ideest toimiv lahendus kasvatada, tulevad inkubaatori programmis pühendunult osaledes,“ lisas Miidla.

Inkubaatorisse kandideerimiseks tuleb saata hiljemalt 2. aprilliks oma idee, mis võib olla seotud mis tahes olulise ühiskondliku probleemi lahendamisega. Näiteks hiljuti koos CV-Online’iga läbi viidud uuringust selgus, et kõige teravamate murekohtadena tunnetavad inimesed vaimse tervise probleeme, aga nimetati ka vaesust, tööpuudust, eakate üksildust, õpetajate puudust ja kodust vägivalda.

Tähtajaks esitatud ideede seast valitakse kümme parimat, mis saavad oma lahendust edasi arendada kuuekuulises inkubaatoris koos kogenud ettevõtjate ja ekspertidega. Aasta lõpus selguvad kolm algatust, mis saavad Kodanikuühiskonna Sihtkapitalilt igaüks kuni 25 000 € suuruse starditoetuse.

NULA inkubaatori käivitasid 2016. aastal Kodanikuühiskonna Sihtkapital (KÜSK) ja Heateo Sihtasutus eesmärgiga leida uuenduslikke lahendusi teravatele probleemidele Eesti ühiskonnas. Aastate jooksul on inkubaatoris osalenud 40 algatust, nende seas näiteks Vaikuseminutid, Topsiring, Tugitakso, Asendusõpetajate süsteem, Jututaja. KÜSK on andnud algatustele ideede elluviimiseks kokku 375 000 eurot stardikapitali.

Kodanikuühiskonna Sihtkapital on Siseministeeriumi haldusalas olev organisatsioon, mille eesmärk on võimestatud avalikes huvides tegutsevad vabaühendused, tugev kodanikuühiskond ja aktiivsed inimesed. Aastatega on erinevate konkursside ja taotlusvoorude raames arendatud sadade vabaühenduste võimekust ning toetatud kodanikualgatuslikke ettevõtmisi üle Eesti.

Heateo Sihtasutus kasvatab ja käivitab ühiskondlikke probleeme lahendavaid algatusi aastast 2003. Heateo portfellist on teiste hulgas sirgunud organisatsioonid nagu SA Noored Kooli, MTÜ Uuskasutuskeskus ja SA Kiusamisvaba Kool.

Jaga