Menüü

Head mõtted inspiratsioonihommikult

17. september 2015, anna.lindpere

16. septembril toimus Heateo Sihtasutuse korraldatud inspiratsioonihommik, kus esines ettekandega ka Inglismaal baseeruva Bridges Ventures Impact + projektide direktor Emilie Goodall. 

 


Lisaks toimus paneeldiskussioon, mida juhtis Tarmo Jüristo. Paneelis osalesid Gunnar Toomemets Swedbankist, Armin Kõomägi Heateo Sihtasutuse nõukogust, Kristel Raidla-Talur Boreniuse Advokaadibüroost, Anniki Lai Sotsiaalministeeriumist ja Heateo Sihtasutuse tegevjuht Pirkko Valge.


Emilie Goodall pööras oma ettekandes tähelepanu nii mõjuinvesteeringutele üldiselt kui ka SIB   projektide arengule üle kogu maailma. Ta tõi välja mõjuinvesteeringute kolm peamist omadust – soov lahendada ühiskondlikke probleeme, tulu teenimise võimalus ja mõjumõõtmine. Goodalli hinnangul on oluline, et eraisik või ettevõte, kes soovib tegeleda mõjuinvesteeringutega mõistaks kõiki kolme aspekti.

 

Mõjuinvesteeringud ei paku ainult kasu, vaid see eeldab siiski ka soovi mõjutada ühiskonda positiivses suunas. Lisaks peaks soovitav mõju olema mõõdetav, mis annaks aluse teenida investeeringutelt ka kasumit. Goodalli sõnul suureneb mõjuinvesteeringute maht iga aastaga. Kuigi see ei jõua veel järgi traditsioonilistele investeerimisvõimalustele, on fondidesse panustatud summad kasvanud viimastel aastatel mitmekordseks. Ühe faktina tõi ta välja, kui kriisi aastatel traditsioonilised aktsiafondid kaotasid raha, siis mõjuinvesteeringute fondid teenisid endiselt kasumit.

 

SIB ehk ühiskondliku mõju osakud (social impact bond) on üks mõjuinvesteeringute viise, mis kaasab erainvestorid, riigisektori ja võimekad vabaühendused. Goodall tõi oma ettekandes välja, et peamiselt toimib osakute mudel kolme struktuuri järgi, kus osapooli võib olla kolm kuni viis. Milline mudel sobib Eestile sõltub konkreetsest probleemist, mida mudeli abil lahendatakse. Goodall rõhutas, et nemad Bridges Ventures’is näevad, et SIBi üks suurimaid eeliseid tavalise filantroopia ees on mõjuhindamine ja projekti tulemuste pidev jälgimine. See protsess võimaldab parandada lähenemist ka tööfaasis ning annab suurema võimaluse mõju osakute mudeli õnnestumiseks.

 

Hilisem diskussioon tõi välja mitmeid põnevaid mõtteid ka panelistidelt. Annika Lai Sotsiaalministeeriumist ütles, et riik on avatud koostööle ning riik ei peagi üksinda kõiki probleeme lahendama, mistõttu ootab ta põnevusega esimese SIBi käivitumist. Selle mõttega nõustus ka Armin Kõomägi, kes loodab, et SIB projektidest saab aastate jooksul uus normaalsus Eesti investeerimisturul. Lisaks on kõigi panelistide sõnul tähtis, et esimest SIBi veaks professionaalne organisatsioon, keda nad saavad usaldada. Toomemetsa ja Kõomägi sõnul sobib Heategu just seetõttu partneriks mudeli teostamisel.

 

Heateo Sihtasutus tänab kõiki osalejaid kaasa mõtlemast. Loodame, et inspiratsioonihommik pakkus uut tegutsemisindu kõigile osapooltele. Tahaksime tänada veel ka E-Estonia Showroom’i, kes laenas meile oma inspireerivaid ruume.

 

Kui tahaksid teada rohkem SIB mudelist või inspiratsioonihommikust, võta meiega ühendust!



Heateo nõukogu värskeim liige Andres Suimets: investorid on järjest ühiskonnateadlikumad

13. märts 2023

Heateo Sihtasutuse nõukoguga on liitunud Swedbanki privaatpanganduse juht Andres Suimets, kes võttis teatepulga nii pangas kui Heateo nõukogus üle Sven Jürgensonilt. Millise pildi on ta Heateost praeguseks saanud ja millise ühiskondliku murekoha lahendamist ta isiklikult kõige rohkem ootab, räägib Andres intervjuus Heateo uudiskirjale.

Personaliagentuuri Smartful Growth asutaja Helen Pärli: on lausa lust töötada kolmanda sektoriga, kus tehakse tööd siiralt ja hingega

11. märts 2023

Viimasel kodanikuühiskonna aasta vabatahtlike konkursil nimetati aasta ettevõtteks Smartful Growth, mis on pakkunud ühiskondlikele algatustele personalialast ekspertnõu alates 2020. aastast. Kui enamasti asuvad ettevõtted ühiskondlikult panustama mõnda aega pärast ärieesmärkide edukat saavutamist, siis Smartful Growthi asutaja Helen Pärli andis oma soovist pro bono nõustada märku käsikäes ettevõtte asutamisega. Palusime tal oma valikutest ja väärtustest lähemalt rääkida.

Haridusuuendaja Maria Rahamägi: paindliku ja avatud haridussüsteemi toel on noored tuleviku tööturu jaoks paremini valmis

10. märts 2023

Haridusalgatuse Edumus asutaja ja eestvedaja Maria Rahamägi soovib, et noored oleksid võimelised kiiresti muutuva ühiskonnaga kohanema ja on selle jaoks loonud lahenduse, mis annab noortele koolist kaasa võimalikult rikkaliku teadmistepagasi. Viie aastaga on algsest ideest kasvanud välja enam kui poolesaja valikainega veebikool, mille arendamisele pani koos teiste investoritega õla alla ka Heateo Haridusfond.

Vaata kõiki uudiseid