Menüü

Heateo Mõjufondi toel alustavad Eesti eri paigus tegevust juhendatud jalutusgrupid

20. veebruar 2022, Katrin Arvisto
Heateo Mõjufond otsustas toetada algatust Kõnnime koos, mis käivitab Eestis juhendatud jalutusgrupid. Mujal maailmas hästi tuntud ettevõtmine innustab inimesi rohkem liikuma ja seeläbi oma tervise eest hoolitsema. Esimesed jalutusgrupid kogunevad Tallinnas, Tartus, Narvas ja Kuressaares märtsi alguses.

“Regulaarsed jalutuskäigud hakkavad toimuma kuue- kuni kümneliikmelistes gruppides. Igal grupil on juhendaja, kelle ülesanne on valida kõndimiseks sobiv rada, toetada ja motiveerida osalejaid ning viia läbi terviseteemalisi arutelusid,” kirjeldas juhendatud jalutusgruppide olemust MTÜ Kõnnime koos üks asutajatest Katre Savi. “Meie eesmärk on muuta Eesti inimeste liikumisharjumusi. Koos kõndimine on tore, üksteist toetav ja väga lihtne viis, kuidas oma füüsilise, aga ka vaimse tervise eest hoolitseda,” lisas Katre Savi.

“Mujal maailmas aastaid toiminud juhendatud jalutusgruppide mõju on palju uuritud,” rääkis MTÜ Kõnnime koos üks asutajatest, Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud Maarja Randväli. “Uuringud on näidanud, et juhendatud jalutusgrupid aitavad tõsta ja hoida motivatsiooni, et jätkata kõndimisega ka pärast grupis osalemist.” Lisaks õppejõutööle diabeediõe ja toitumisterapeudina töötav Randväli tõi välja, et mõõdukas füüsiline aktiivsus, sealhulgas juhendatud jalutusgruppides osalemine, aitab vähendada paljusid terviseriske. “Lisaks liigse kehakaalu ja kõrge vererõhu langetamisele aitab liikumine vähendada insuldiriski, samuti riski haigestuda vähkkasvajatesse ja 2. tüüpi diabeeti. Paraneb ka meeleolu ja vähenevad ärevuse ning depressiooni sümptomid,” loetles Randväli füüsilise aktiivsuse kasutegureid inimese tervisele.

“Heateo Mõjufond panustab algatustesse, mis tegelevad oluliste teemadega nagu tervis,” ütles Heateo Sihtasutuse tegevjuht Pirkko Valge. “Haigekassa andmetel on krooniliste haigustega kimpus pea iga teine Eesti elanik. Samas aitab regulaarne liikumine terviseprobleeme ennetada ja leevendab juba olemasolevaid tervisemuresid. See on ka põhjus, miks Heateo Mõjufond otsustas toetada juhendatud jalutusgruppide süsteemi käivitamist. Näeme, et sellel on potentsiaali kasvada üle-eestiliseks algatuseks, mis aitab hoida meie tervist ja vähendada survet meditsiinisüsteemile.”

Mõjufond toetab Kõnnime koos algatust 16 000 euroga, millele lisanduvad ekspertide töötunnid. Selle toel käivitatakse viis jalutusgruppi üle Eesti, töötatakse välja programmi materjalid ning koolitatakse grupijuhid. Samuti testitakse esialgset sekkumist ja mõjuhindamist ning tehakse vajalikke arendustegevusi kümne uue grupi läbiviimiseks sügisel.

MTÜ Kõnnime koos sai alguse ühiskondlikele algatustele mõeldud NULA inkubaatorist, kus Katre Savi, Maarja Randväli ja Piret Loomets arendasid välja lahenduse juhendatud jalutusgruppide süsteemi loomiseks Eestis.

Heateo Mõjufond on 2018. aastal loodud Eesti esimene filantroopiafond, kuhu panustavad ühiselt Eestist hoolivad eraisikud ja ettevõtted. Fondi toel on saanud oma tegevust laiendada SA Kiusamisvaba Kool, SPIN programm, Asendusõpetajate programm, MTÜ Käpp ja Käsi, MTÜ Peaasjad, SA Lapse Heaolu Arengukeskus ja Ringo Eco OÜ.

Valminud on uus tööriist haridusjuhtide arengu toetamiseks

25. mai 2023

Täna, 25. mail andsid Eesti Koolijuhtide Ühendus ja Heateo Haridusfond haridus- ja teadusministeeriumile üle uue haridusjuhtide kompetentsi- ja karjäärimudeli, mis on abiks nii haridusjuhtide värbamisel, nende arendamisel kui ka edasisel karjääri planeerimisel.

Tule Heateo kogukonnaüritusele 16. mail!

05. mai 2023

Heateo Sihtasutus alustab sel kevadel uut üritustesarja, mille raames kohtuvad huvilised, vabatahtlikud ning vabaühendused. Sarja "Heateo jutud" raames räägime sellest, mida tähendab töö kolmandas sektoris, vabatahtlikuks olemine ning millised on võimalused mõjusaks panustamiseks.

Värske käsiraamat on abiks parimate koolijuhtide leidmisel ja värbamisel

05. mai 2023

Heateo Haridusfondi toel valmis aprillis koolipidajatele mõeldud käsiraamat haridusjuhi värbamise ja valiku tulemuslikuks korraldamiseks. Haridusfondi jaoks on koolijuhtimise kvaliteet üks kolmest fookusteemast ja tee selleni algab kvaliteetsest värbamisest. Meie jaoks on oluline, et koolijuhtide värbamine oleks professionaalne ja saaksime Eesti koolidesse võimalikult tugeva juhiprofiiliga inimesed.

Vaata kõiki uudiseid