Heateo Mõjufond toetab Peaasi.ee noorte vaimse tervise keskuse rajamist 30 000 euroga

Iga kolmas 15-aastane noor on kogenud depressiooni sümptome ning statistika kohaselt avalduvad 75% vaimse tervise probleemidest esmakordselt enne 25. eluaastat. MTÜ Peaasjad on välja töötamas vaimse tervise nõustamiskeskust noortele vanuses 16-26, et ennetada probleemide süvenemist ja krooniliseks muutumist. Loodav teenus pakub tuge nii lühinõustamise kui 8-nädalase enesejuhtimisoskuste grupitreeningu näol.


Peaasi.ee tegevjuhi Anna-Kaisa Oidermaa sõnul kulgeb umbes pooltel inimestest noorukiiga suurema või väiksema kriisina. Need kriisid ei pea kujunema haiguseks, kuid tugi peab olema kättesaadav. “Seni ei ole Eestis noorukite probleeme eraldi käsitletud, kuigi on teada, kui erakordselt oluline on esmane kontakt vaimse tervise valdkonnaga, mis on stigmavaba, madala lävepakuga ja spetsiaalselt noorte raskustele ja tugevustele suunatud,” lisab Oidermaa.


Heateo Mõjufond toetab MTÜ-d Peaasjad 30 000 euroga noorte nõustamiskeskuse avamiseks alates jaanuar 2020. a., kus eesmärgiks on pakkuda noortele vaimse tervise probleemide korral individuaalset nõustamist, grupiteraapiat ja e-moodulil põhinevat tuge. Keskus ei asenda psühhiaatrilist tervishoiuteenust, kuid pakub kiiret probleemi määratlemist ning psühholoogilist abi erinevate vaimse tervise raskuste leevendamiseks.


Heateo Sihtasutuse tegevjuht Pirkko Valge toob välja, et noorte ärevushäired, depressioon ning halvemal juhul ka suitsiidid on Eesti ühiskonnas üha akuutsemad teemad. “Noored, kes käituvad sageli impulsiivselt, vajavad vaimse tervise toetamiseks kiiret nõustamist ja probleemi määratlemist spetsialisti poolt, et nad saaksid vajalikku tuge. Sellepärast peamegi väga oluliseks MTÜ Peaasjad ettevõtmist noorte nõustamiskeskuse loomiseks,” lisas Valge.  


Keskuse rahastajaks on aastatel 2020-21 strateegilise partnerluse raames ka Sotsiaalministeerium. Sotsiaalminister Tanel Kiige sõnul aitavad varajane märkamine ning õigeaegne abi ennetada noorte vaimse tervise probleemide süvenemist ja vähendada riske, mis võivad ilmneda täiskasvanueas. Seeläbi võiksid meie noored olla tulevikus tervemad ja õnnelikumad, elada täisväärtuslikku elu ja panustada ühiskonda. “Vajadus vaimse tervise abi järele on Eestis suur, seetõttu toetame seda tõenduspõhist algatust abi kättesaadavuse laiendamiseks. Samuti peame oluliseks riigi senisest suuremat tähelepanu vaimse tervise probleemide ennetamisele ning tõhusa abi saamise võimaluste laiendamist,” lisab Kiik.


MTÜ Peaasjad ühendab inimesi, kes hoolivad vaimsest tervisest. Peaasja tuumikusse kuulub vaimse tervise ja noorsootöö spetsialiste, konsultante ja kaasamõtlejaid erinevatest eluvaldkondadest. Portaal Peaasi.ee pakub nii tõenduspõhist informatsiooni, veebipõhist nõustamist, kui ka vaimse tervise, selle hoidmise, probleemide ning nende leevendamise alaseid koolitusi. Noorte vaimse tervise keskuse rajamist rahastavad 2020-21 aastal Sotsiaalministeerium ja Heateo Mõjufond ning see on teenuse kasutajatele tasuta.

Teenusele saab pöörduda kirjutades keskus@peaasi.ee või registreerimisvormi kaudu: http://peaasi.ee/kysi-noustajalt/


Heateo Mõjufondi kutsus ellu Heateo Sihtasutus ja sinna on panustanud mitmed Eesti ettevõtjad ja ettevõtted. Mõjufond toetab algatusi, millel on üle-eestiline potentsiaal. Algatuste juures hinnatakse põhjalikult nii lahendust, mõju hindamise mudelit kui ka organisatsiooni võimekust. Lisaks Peaasjad MTÜ-le on fondist tuge saanud SPIN-programm, Kiusamisvaba Kool, Käpp ja Käsi ning Asendusõpetajate programm. Esmase huvi üles näitamiseks tuleb täita lühike ankeet kodulehel www.heategu.ee/mõjufond.

Jaga