Anna-Liisa Reinson: mentorina saan olla abiks ühiskonna valukohti lahendavate algatuste lendu aitamisel

Heateo Sihtasutuse juurde jõuavad vabatahtlikena väga erinevade erialade professionaalid, kellel on tugev soov aidata oma oskustega kaasa ühiskondlike algatuste loomisele või kasvule. Üks võimalus selleks on NULA inkubaatoris, kus saab mentori rollis toetada ettevõtmisi, mis on alles oma esimesi samme tegemas. Juba mitu hooaega on NULAsse oma aega panustanud Anna-Liisa Reinson, kelle kogemused digitaalsete lahenduste loomisel, toodete-teenuste disainimisel ja äriloogikate selgitamisel on olnud tiimidele suureks abiks.

Miks oled otsustanud panustada vabatahtlikult oma aega NULA inkubaatori tiimide toetamisele?
Ma toimetan juba aastakümne jagu IT tootearenduse ja innovatsiooni juhtimise alal ning ettevõtete edule hoo andmine läbi innovaatiliste kliendikesksete teenuste loomise on sama palju minu hobi kui see on töö. NULA tiimidel on suures osas väga sarnased ambitsioonid näiteks iduettevõtetega. Samas on NULA tiimidel veel lisaks midagi erilist – nende ideed edendavad just neid kohti, mis meie ühiskonnas nõrgemad on. Tihti käsitlevad osalejad selliseid valdkondi, kuhu eraettevõtted oma ärisid laiendama ei kipu, sest karta on, et seal suurt ärilist edu saavutada ei ole võimalik. Samas on tihti just need valdkonnad valukohad, kus on kõige rohkem tuge vaja. Ma näen, et minu kogemustest, kontaktidest ja nõust on palju abi selliste ideede lendu aitamisel. Tunnen, et just selliste algatuste edust kantuna oleme iga päevaga ühiskonnana tugevamad, empaatilisemad ja küpsemad.

Milles on alustavad ühiskondlikud algatused enim nõu ja tuge vajanud?
Ma ei julgeks siinkohal liialt üldistada, sest tiimid, kellele ma mentoriks olen olnud, on olnud väga erinevad. Ja nii on erinevad olnud ka nende mured. Kellele on vaja olnud kamaluga eneseusku, kellele praktilist nõu äriprojekti koostamises, kliendiuuringutel või turunduses. Samas võib-olla tooksin välja ühe tähelepaneku, mis läbi hooaegade ikka ja jälle esile on tulnud – tiimid on tulevikust unistades tihti tagasihoidlikud ja ühekordsetel heategevuslikel projektidel tundub olema kõrgem prioriteet kui laienemisel või finantsilisel jätkusuutlikkusel. Mina julgustan aga kõiki ühiskondlike algatuste tiime unistama alati SUURELT. Suured maailmamuutvad lahendused ja suur edu ei ole häbiasi. Vastupidi, eduka ja laialt tuntud (ka mittetulundusliku) kaubamärgiga saab aidata veel rohkem abivajajaid.

Mida on alustavate tiimide mentordamine sinule kui oma ala professionaalile andnud?
Eelkõige olen saanud hea kooli selles, et algteadmiste kordamine iseendale ja tiimidele ei jookse kunagi mööda külgi maha. Nii öelda back to the basics on tihti parim lahendus, mistahes probleeme me tiimiga lahendame. Ja mainimata ei saa jätta ka uusi tutvusi ettevõtluses. Arvestades, millise innu ja järjekindlusega nad projekte teevad, olen kindel, et meie teed ristuvad ka tulevikus.


Anna-Liisa Reinson

Intervjuu ilmus Heateo uudiskirjas

Soovid liituda heateo vabatahtlike kogukonnaga? Klõpsa siia!

Jaga