Uuskasutuskeskus toetab Kiusamisvaba Kooli

Hiljuti saime lugeda toredat uudist, et Uuskasutuskeskus toetab 2015. aastal Kiusamisvaba Kooli algatust 20 000 euroga. Pirkko uuris Katriin Jüriskalt, Uuskasutuskeskuse tegevjuhilt, kuidas neil täna läheb!


Kuidas siis UKil täna läheb?

Uuskasutuskeskusel läheb täna väga hästi! Oleme avanud viimaste aastatega kuus keskust üle Eesti, nendest kolm Tallinnas, üks Tartus, Pärnus ja Paides. Tahame jõuda selleni, et uuskasutamine on kõikide Eesti inimeste jaoks loomulik ja igapäevane. Selleks on vaja kahte asja, esiteks peame olema oma kauplustega kliendile lähedal ja teise ringi tooted peavad kvaliteedilt suutma konkureerida odavate uustoodetega. Selle nimel jätkame uute pindade otsinguid ja oleme hästi aktiivsed annetuste kogumisel.

Just praegu on meil käimas ka kevadkampaania „Ära viska asjata ära“, mille raames asuvad meie kogumiskonteinerid kuni mai lõpuni suuremate keskuste juures – Tallinnas Rocca al Mare keskuse parklas ja Pirita Linnavalitsuse parklas, Tartus Lõunakeskuse ees, Pärnus Port Arturi juures ja Paides Kultuurikeskuse parkimisplatsil. Konteinerid jäävad nendesse kohtadesse maikuu lõpuni ning annetusi võtame vastu nädalavahetustel.

Katriin, sina oled UKi juhtinud viimased 6 aastat. Mis on selle ajaga muutunud-juhtunud?

Uuskasutuskeskusel täitus eelmisel aastal kümnes tegutsemisaasta. Selle dekaadi jooksul on Uuskasutuskeskus muutunud Eesti esimesest sotsiaalsest ettevõttest tänaseks edukaimaks sotsiaalseks ettevõtteks. Meie tee ei ole olnud ilma käänudeta – selle aja sisse jääb ka väljatulek sulgemisohust ja pankrotist. Just sel aastal oleme tervendamiskava järgselt saanud ühele poole pankrotiaegsete võlgade likvideerimisega ja võime selle etapi edukalt lõpetatuks nimetada.
Viimase kuue aastaga oleme muutnud uuskasutamise ja asjade äraandmise Eestis oluliselt kliendisõbralikumaks ja lihtsamaks. Eelmisel aastal näiteks külastati meie keskusi veidi rohkem kui 800 000 korral ning sooritati ligi 250 000 ostu. Annetusi oli rekordilised 42 000. Selle tulemusel ulatus meie käive ligi miljoni euroni.

Sotsiaalse ettevõttena on teie DNA-s alusest peale olnud teenitud kasumi investeerimine ühiskonna heaks. Kuidas on selle aja jooksul muutunud teie toetustegevused?

Uuskasutuskeskus on ellu kutsutud keskkonnaorganisatsioonina, mille eesmärk on kasutuskõlblike asjade tagasi ringlusesse saatmine. Algusaastatel tegime aktiivset hariduslikku tööd just kooliõpilaste hulgas. Andsime välja trükiseid ning korraldasime ekskursioone nii Uuskasutuskeskusesse kui ka prügimäele. Sel hetkel kui keskendusime organisatsiooni eluleaitamisele jäid hariduslikud tegevused tagaplaanile.

Viimased aastad oleme jälle aktiivselt otsinud õiget viisi, kuhu ja kuidas Uuskasutuskeskuse kasum suunata. Kuna meie põhitegevus ehk asjade vastuvõtt ja ringlusesse suunamine on olemuslikult keskkonda säästev tegevus, siis soovime müügist teenitud tuluga mõjutada ja kaasa rääkida ka oluliste sotsiaalsete probleemide lahendamise juures. Meie jaoks on oluline toetuse võimalikult suur ja mõõdetav mõju ning haakumine Uuskasutuskeskuse väärtuste ja annetajate ootustega.

Miks te otsustasite toetada just Kiusamisvaba kooli algatust?

KiVa programm on just selline algatus, mille järele on suur vajadus ning mille tõenduspõhisus muudab programmi mõju hästi hinnatavaks. Heateo SA portfelliorganisatsioonina on meil tõsine soov ja tahe panustada Heateo SA tegevusse ja uutesse portfelliorganisatsioonidesse tagasi, sest nii UK algusaastatel kui ka pankrotiperioodil on Heateol olnud oluline roll Uuskasutuskeskuse püsimajäämisel. Näeme selgelt, et Heateost väljakasvanud, omatulu teenival ja edukal sotsiaalsel algatusel nagu UK, on vastutus ja kohustus toetada Heategu ja anda oma panus järgmise organisatsiooni tugevale arengule.

Jaga