Triin Raamat: pro bono töö aitab luua väärtuslikke kogemusi

Heateol on õnn töötada ägedate ja mõjusate algatustega, kes lahendavad Eestis teravaid probleeme. Samuti on meil õnn töötada koos võimekate ja soojade pro bono ekspertidega. Eriti äge on, kui need kaks põimuvad: Asendusõpetajate programmi (ASÕP) panustas suure ettevõtlus- ja juhtimiskogemusega Triin Raamat. 

Triin on loomult arendaja, parendaja. Seepärast on ta alati eelistanud rolle ja projekte, kus arendustegevused on möödapääsmatus. Aastaid juhtis Triin personali värbamise ja rendi agentuuri. Täna, peale agentuuri müüki, töötab ta akrediteeritud coachina ennekõike juhtidega ning toetab neid strateegia, juhtimise ja meeskonnatöö teemades.

ASÕP tegeleb koolides ja lasteaedades õpetajate asendamisega, et võimalikult palju tunde saaks kvaliteetselt antud ja lastel ei tekiks hariduses puudujääke. Viimased viis aastat oli sellel teekonnal kaasas Triin Raamat, juhtides ASÕPi nõuandvat kogu. Just sellesse koostöösse intervjuus sukeldusimegi. 

Sul on olnud viimased 5 aastat põnev vabatahtliku töö roll Asendusõpetajate programmi (ASÕP) nõuandva kogu juhina. Kuidas jõudsid selleni, et vabatahtlikuks hakkasid?

2020. aastal sain kõne Heateo Sihtasutuse tegevjuhilt Pirkko Valgelt, kes tegi ettepaneku liituda ASÕPi nõuandva koguga. Äratundmine oli kohene, sest minu kogemus personali värbamise ja rendi valdkonnas haakus hästi ASÕPi põhitegevusega. Mõttele andis hoogu ka asjaolu, et ASÕP oli selleks hetkeks tegutsenud vaid mõned aastad ehk võimalusi arendustegevusteks oli küllaga. Kõige suuremat mõju selle ettepaneku vastuvõtmisel mängis aga ASÕPi tegutsemine haridusvaldkonnas ja tegelemine sedavõrd olulise teemaga nagu õpetajate puudus.

5 aastat on märkimisväärne aeg ja oluline panus ASÕPi arengusse ja kasvamisse. Kuidas sa enda rollis nägid, kuidas organisatsioon selle aja jooksul arenes?  

Need viis aastat ASÕPis olid väga tempokad, suurte muutuste ja arengutega. Esimestel aastatel oli olulise tähtsusega väärtuspakkumise kujundamine ja sellega koolideni jõudmine. Väike turg võib vigade ja eksimuste suhtes olla andestamatu, mistõttu pidi plaan olema läbimõeldud ja teostus kohe professionaalne. Järgnevate aastate väljakutsed olid rohkem seotud efektiivsuse ja mahtude kasvu ning teenuste arendamisega. Arvestades ASÕPi põhimeeskonna väiksust oli äärmiselt oluline teha õigeid asju õiges järjekorras. Siinkohal tahan tunnustada ASÕPi tegevjuhti Gerli Neppit, kes on näinud takistuste asemel võimalusi ja hoidnud ASÕPi arengumootorit väsimatult töös ning meeskonda, kes on näidanud ideede elluviimise meistriklassi. 

Mis teemades sa ise kõige rohkem käed külge said panna? 

Olles ise ettevõtluse ja juhtimise kogemusega, siis püüdsin alati mõelda suurelt, nö organisatsiooni kui terviku kontekstis. Kõige sisulisemalt olin aga seotud teenuse arendamisega tegevõpetajate suunal. ASÕPi põhitegevus on ju asendusõpetajate pakkumine, kuid juba üsna koostöö alguses nägin nii vajadust kui ka võimalust tegevõpetajate vahendamise osas. Tänaseks on ASÕPi kaudu tööle asunud hulgaliselt tegevõpetajaid ja täiendavalt on välja töötanud ka tegevõpetajate kasvuprogramm. Minu hinnangul on ASÕP nii oma võimekust kui ka vajalikkust tänaseks suurelt tõestanud. 

Mis on su üks erk mälestus viimasest viiest aastast ASÕPiga? Olgu see vahva seik, suur uhkusetunne või miski kolmas.

Viimase viie aastaga on ASÕP läbi teinud suure arengu ning seda nii efektiivsuse, mahtude kui ka teenuste arenduses. Mind ennast on kõige enam puudutanud tegevõpetajate kasvuprogramm – usun, et selle ellu kutsumisega nihutas ASÕP taaskord oma mõjuala piire. Olen väga uhke selle üle, kuhu ASÕP on tänaseks jõudnud ja tean, et palju suuri arenguid on veel ees. 

Kas oli mõni ootamatu taipamine või õppimiskoht sinu kui juhi jaoks, mille sa sellest viiest aastast endaga kaasa võtad?  

Kõige suurem väljakutse, aga ka õpikoht oli minu jaoks organisatsiooni juhtimine olukorras, kus rahastusmudelis on olulise tähtsusega erinevad toetusmeetmed. Selline olukord oli tingitud nii haridusvaldkonna spetsiifikast kui ka sellest, et ASÕPil tuli algusaastatel oma väärtuspakkumise olulisust rohkem tõestada. Mul puudus varasem kogemus kolmanda sektori organisatsiooni juhtimises ja ASÕP õpetas mulle selles osas nii mõndagi uut. 

Kas on midagi, mida tunned, et tahaksid veel vabatahtlikuna ära teha? Mõni eriti südamelähedane Heateo algatus või valdkond, kus tahaksid aidata?

Lapsena imetlesin kahte ametit – õpetajat ja arsti. Mulle tundus siis, et üks või teine võiks olla ka minu tulevik. Võimalik, et sellest lapsepõlve visioonist mõjutatuna oli ASÕPi tegevus mulle sedavõrd südamelähedane. Õige pea alustan aga oma järgmist vabatahtlikku projekti ja seekord astun sammu lähemale arstidele – liitun oma kodusaarel Kuressaare Haigla Toetusfondi nõukoguga. Õpetajat ega arsti minust ei saanud, aga sellele vaatamata olen leidnud tee nii haridus- kui ka meditsiinivaldkonda. 

Kui keegi, kellel on sarnane taust ja kogemused ning mõtleb, et kas panustada oma aega mõjusate kolmanda sektori algatuste heaks, aga pole seda veel teinud, siis kas ja mida sa talle soovitad? 

Olen seda meelt, et kui on vähegi ajaliselt võimalik, võiks panustada mõnda vabatahtlikku projekti. Kui igaüks meist teeks selle sammu, siis ilmselt oleks ka ASÕPi-suguseid suure mõjuga kolmanda sektori edulugusid oluliselt rohkem. Oma kogemuse põhjal soovitan valida mõni endale südamelähedane teema või valdkond, ühendades seeläbi meeldiv kasulikuga. Omalt poolt luban, et sedalaadi panustamine toob kaasa väärtuslikke kogemusi ja uusi toredaid tutvusi.


Kui sinagi soovid lüüa kaasa ühiskondlike probleemide lahendamisel, võta meiega julgelt ühendust. Leiame koos viisi, kuidas sina saaksid kõige rohkem positiivset muutust luua!

Rohkem inspiratsiooni saad ka varem ilmunud vabatahtlike lugudest. Näiteks Juta Palmeri talendijuhtimise ettevõttest Fontes on olnud läbi elu vabatahtlikkusega lähedalt seotud, Kati Treimann, tootejuht ja teenusedisainer, on pikalt olnud NULA mentor ning Annely Tank, värbamisjuht, aitas Ööhaldjad tiimil lahendada personaliküsimusi.

Jaga