Sirli Kivaste: professionaalne vabatahtlikkus on vastutuse võtmine ja siiras rõõm

Kui aja annetamine loomade varjupaigas või koos loodust koristades on tänapäeval juba üsna levinud, siis oma professionaalsete oskustega panustamine on vähetuntum. See pole aga võõras Sirli Kivastele, kes end elupõliseks vabatahtlikuks peab, ning nüüd ka Heateo kaudu mõjusaid ühiskondlikke algatusi toetab.

Sirli kirjeldab end ise kirgliku kogukondade ühendamise entusiastina. Tal on pikaaegne kogemustepagas nii personali- kui projektijuhtimise alal. Mitmekülgset kogemust erinevatest sektoritest kasutab Sirli tähenduslike muutuste nügimiseks! Lisaks annab professionaalse vabatahtliku roll suurepärase võimaluse näha põnevate organisatsioonide “telgitagustesse”, kuhu muidu ligipääs puudub.

Professionaalne vabatahtlikkus Heateos tähendab erialaste oskuste ja teadmiste kasutamist suure ühiskondliku mõjuga algatuste aitamiseks. Sel korral sai vabatahtliku tegevusest kasu Peaasi.ee tiim, kes aastast 2009 tegeleb vaimse tervise edendamise, vaimse tervise probleemide ennetuse, varase sekkumise ja häbimärgistamise vähendamisega meie ühiskonnas.

Piilumegi Sirli vabatahtlikkuse ja Peaasi.ee tiimi aitamise “telgitagustesse”.

Sirli, mida tähendab Heateo vabatahtlikuks olemine sinu jaoks? Kuidas jõudsid selleni, et vabatahtlikuks hakkasid?
Ma pean ennast tegelikkuses elupõliseks vabatahtlikuks. 🙂 Minu teekond vabatahtlikuna sai alguse ca 10 aastat tagasi, kui aitasin Lääne-Virumaa loomade varjupaika ja sealt edasi olen toimetanud tõepoolest väga erinevates organisatsioonides. Heateoni jõudsin ma läbi Eesti HR Seltsi H2H üritusel osalemise. Sain teada, et otsite inimesi, kes oleksid valmis toetama organisatsioone konkreetsemate kogemuste-oskustega. Kuna tol hetkel olin oma karjääris just punktis, kus sain sellist panustamist endale lubada, siis tundsin selles üleskutses ennast kohe ära. Nagu iga vabatahtlik panustamine, tähendab ka see roll Heateos minu jaoks tasakaalu andmise ja saamise vahel: võimalus pakkuda omalt poolt seda, millest organisatsioon puudust tunneb, ja privileegi saada tuttavaks enda jaoks täiesti uute inimestega, kellelt õppida.

Kui kaua oled Peaasi tiimi aidanud? Mida su roll täpsemalt hõlmab?
Peaasi nõustamiskeskuse duoga (Kadri ja Anna-Leena, toim.) viis Aino-Silvia mind kokku juba juuni alguses, ent kuna suur suvi tuli peale, siis esimese ekraani vahendusel kohtumiseni jõudsime 2024. aasta augusti alguses. Kuna juba sel kohtumisel tundus, et “it’s a vibe”, siis otsustasime kohtuda ka päriselus ja minna teemadega konkreetsemaks. Meie 2,5 tunnine töötuba toimuski augusti lõpus ning selle raames kaardistasime nende praegust sisekommunikatsiooni protsessi, et tuvastada pudelikaelad ja panna paika edasised sammud olukorra parendamiseks. Näen enda rolli ennekõike toetava ja suunava osapoolena, kes aitab läbi küsimuste tiimil endal leida lahendused – need on neil tegelikkuses juba olemas, tihtipeale aga ei jää igapäevatoimetuste kõrval aega, et võtta hetk ning need üheskoos sõnastada.

Mis sind selle väljakutse juures käivitab?
Olen olnud Peaasi.ee fänn juba aastaid. See töö, mida nad ühiskonna jaoks ära teevad, on kirjeldamatu väärtusega. Olen ka ise aastaid tagasi läbinud nende vaimse tervise esmaabi koolituse, et saadud teadmistega toetada erinevaid organisatsioone, kus parasjagu toimetasin. Proovin alati valida initsiatiive ja projekte selle põhjal, kus tunnen, et saan kellegi/millegi jaoks midagi paremaks muuta. Eks see maailmaparandaja ja lootusetu optimist minus on selle taganttorkijaks… Seetõttu tunnen, et Heateo vabatahtliku rollis saan toetada Peaasi.ee organisatsiooni, et neil oleks parem ja mõnusam enda missiooni ja visiooni ellu viia, panustades seeläbi laiemalt ühiskonna parenemisse.

Mis on sinu ootamatu võit või tulemus, mida professionaalne vabatahtlikkus ehk erialaoskustega panustamine sulle andnud on?
Ma ei oska vist sellele küsimusele päris selle nurga alt vastata, et mis on olnud ootamatu võit/tulemus. Mille üle aga kindlasti uhkust tunnen, on aastaid tagasi vabatahtliku valdkonna taasloomine Arvamusfestivali tiimi juures. Ma kahjuks enam ei mäleta, kuidas me toonase festivali juhi Maiuga sel teemal arutama sattusime, aga mul on siiralt hea meel selle üle, et sattusime! Tal oli visioon korrastada ja luua hästitoimiv vabatahtlike valdkond ning mina sain tuua lauale enda kogemuse personalivaldkonnast, mida oli päris põnev rakendada vabatahtlike kaasamisel.

Kas on midagi, mida tunned, et tahaksid veel vabatahtlikuna ära teha? Mõni eriti südamelähedane Heateo algatus või valdkond, kus tahaksid aidata?
Minu südameteemaks olid, on ja jäävad ilmselt alati loomad. Seetõttu olen juba aastaid panustanud ka MTÜ-s Loomus, et anda hääl neile, kes ise enda õiguste ja heaolu eest seista ja võidelda ei saa. Ja kuigi oleme Loomuses juba mitmeid olulisi samme teinud selle nimel, et loomadel oleks parem elu, on selles valdkonnas veel kahjuks siiski NII PALJU teha… Seetõttu toetan viimased aastad vabatahtlikuna ka Veganmessi programmi õnnestumist, et tuua loomade õigustega seotud teemad laiema publikuni. Usun, et meil ei ole vaja ühte ideaalset inimest, vaid miljonites inimesi, kes teeksid igapäevaselt kasvõi ühe sammu/otsuse loomade heaolu nimel.

Kui keegi on mõelnud vabatahtlikuks hakata, aga pole veel alustanud: mida soovitad?
Tahaksin siinkohal kasutada Ben Stilleri “Do it” gifi. 😆 Aga tegelikkuses, olles olnud mitmes organisatsioonis ka vabatahtlike koordinaatori rollis, siis esimene soovitus on realistlikult läbi mõelda enda ajalise panustamise võimekus. Ja see järel “Do it!”. Paljude organisatsioonide tegevuse edukus sõltub tihtipeale just vabatahtlike panusest, nende olemasolu on selliste ühenduste jaoks tõesti kriitilise tähtsusega. Mistõttu vabatahtlik panustamine eeldab ka vastutuse võtmist ja enda poolt antud lubadustest kinnipidamist.


Kui sinagi soovid lüüa kaasa ühiskondlike probleemide lahendamisel, võta meiega julgelt ühendust. Leiame koos viisi, kuidas sina saaksid kõige rohkem positiivset muutust luua!

Jaga