Personaliagentuuri Smartful Growth asutaja Helen Pärli: on lausa lust töötada kolmanda sektoriga, kus tehakse tööd siiralt ja hingega
Viimasel kodanikuühiskonna aasta vabatahtlike konkursil nimetati aasta ettevõtteks Smartful Growth, mis on pakkunud ühiskondlikele algatustele personalialast ekspertnõu alates 2020. aastast. Kui enamasti asuvad ettevõtted ühiskondlikult panustama mõnda aega pärast ärieesmärkide edukat saavutamist, siis Smartful Growthi asutaja Helen Pärli andis oma soovist pro bono nõustada märku käsikäes ettevõtte asutamisega. Palusime tal oma valikutest ja väärtustest lähemalt rääkida.
Helen, kui sa 2020. aastal Heateo poole pöördusid, olid sa Smartful Growthi äsja asutanud. Miks oli sinu jaoks oluline kohe ka ühiskondlike algatuste käekäigule kaasa aidata?
Mulle oli Heateo Sihtasutus silma jäänud ning leidsin sihtasutuse alt mitmeid algatusi, mis mind ka isiklikul tasandil väga kõnetasid.
Teadsin kohe agentuuri asutamisel, et soovin oma ettevõtet juhtida väga väärtuspõhiselt. Usun, et töö peaks olema nauditav ning vahel on väga tore teha töid ja projekte, mis küll ei panusta otseselt meie käibe-eesmärkidesse, kuid annavad tohutult palju hingele.
Ka oma agentuuri asutamise üheks tõukeks oli soov töötada koos inimeste ja organisatsioonidega, kes ise päriselt soovivad kasvada ja areneda. Sellest tulenevalt on paika saanud ka üks meie põhimõte – me oleme partner, mitte teenusepakkuja. See mõttemuster kujundab väga tugevalt meie protsesse ja teenuseid. Olles partner, mitte pelgalt teenusepakkuja, saame me veel laiemalt panustada ühiskonda.
Sul on üsna värske ettevõtte käivitamise kogemus. Kuidas on see sujunud? Millised alustava ettevõtja õppetunde ja rõõme sa juba kogenud oled?
Ma pean tõdema, et agentuuri käivitamine on olnud üpris sujuv. Vaatamata asjaolule, et ettevõte sai loodud 2020 veebruaris ning käivitamistegevuste järel elasime me juba uues reaalsuses – eriolukord ja pandeemia. Usun, et just seetõttu on agiilsus ja muudatustega kohanemine ka justkui osa Smartfuli DNAst. Kohe esimestel kuudel tuli teha korralik pivot, jätta kõrvale põhjalikult läbimõeldud äriplaan ja strateegiad ning kohaneda uue maailmaga.
Sealt edasi on muudatused üha kiirenenud ning üks kriis justkui teist taga ajanud. Et oleme suutnud sellises muudatuste keerises nii värske ettevõttena kiirelt ümber häälestuda, püsida ning isegi kasvada, on olnud ka endale veidi uskumatu.
Usun, et see kõik on tänu kahele aspektile – koostöö ja tiim. Olen kohe agentuuri algusest teinud aktiivselt koostööd erinevate partneritega, kellega väärtused kattuvad. See on minu jaoks oluline, sest üksi ettevõtet ehitama hakates on palju neid hetki, kui tahaks oma mõtted ja lahendused kellegagi läbi põrgatada. Vahel aitab ka lihtsalt enda mõtete ja murede jagamine mõne täiesti teisest valdkonnast mõttekaaslasega, kes lihtsalt kuulab ja peegeldab.
Minu üks senine suurim õppetund on see, et pinnal püsimiseks tuleb olla muudatustele avatud ja agiilne. Tean, et sõna “agiilne” on täna väga trendikas, kuid seda ka väga heal põhjusel – agiilsus aitab edule. Teiseks julgustan koostööd väärtustama. Ka üksi ettevõtet käivitades ei pea seda tegelikult ju täitsa üksi tegema. Leia endale mõttekaaslasi, partnereid ning jaga julgelt oma mõtteid ja muresid. Tihti aitab mõni täiesti ootamatu vestlus meid edasi uue mõtte või lahenduseni.
Ainuüksi eelmise, 2022. aasta jooksul panustasite ligi 50 töötundi vabatahtlikku ekspertnõu. Milliste teemade osas on vabaühendused teie käest peamiselt abi vajanud?
Meil on olnud rõõm olla abiks peamiselt värbamist puudutavates küsimustes. Nagu ka väga paljudes väiksemates ettevõtetes, nii ka vabaühendustes ei ole tavaliselt eraldi personalispetsialisti või -juhti. Aga nagu mulle meeldib öelda, et iga äri on inimeste äri ja seetõttu on töötajad ettevõtte suurim vara, siis on oluline leida tiimi õiged inimesed ja osata neid hoida ning toetada.
Smartful on vabaühendustele olnud abiks just võtmeisikute värbamisel – näiteks turundus- ja kommunikatsioonijuht, finantsjuht, müügijuht jne. Oleme olnud abiks nii kogu protsessi juhtimisel ja läbiviimisel kui ka nõustanud vabaühendusi värbamisprotsessi arendamisel, töökuulutuste koostamisel, vestlusteks ettevalmistamisel ja läbiviimisel ning kandidaatide hindamisel.
Smartful Growth pakub igapäevaselt professionaalset personalivaldkonna tuge nii era- kui riigisektoris. Kas ja kuidas erineb neist kolmanda sektori nõustamine?
Kolmandas sektoris on tõeliselt palju ja minu tunnetuse järgi protsentuaalselt rohkem neid inimesi, kes teevad oma tööd siiralt hingega ning kellega on seetõttu lausa lust koos töötada.
Tajun ise ja kuulen ka tiimikaaslastelt, kes kolmanda sektori pro bono projektidega töötavad, et koostöö tulemusena tunneme tugevat siirast tänu ja seda, et meie teadmisi ja nõuandeid on eriliselt väärtustatud. Lisaks on vabaühendustele värbamise käigus näha, et meie ühiskond on muutuses ning üha enam on inimesi, kes vaatamata piiratud palgafondidele on avatud vabaühenduses töötamist kaaluma, sest see kõnetab teda ning haakub tema väärtuste ja maailmavaatega.
Kas pro bono nõustamine ekspertide poolt on sinu arvates Eestis levinud ja ettevõtted teadlikult panustavad sellesse? Kuidas saaks veel rohkem ettevõtjaid kutsuda panustama?
Pro bono nõustamine ei tundu mulle Eestis veel väga levinud olevat. Ja sellest on kahju. Suuremad ettevõtted, kes teadlikult SDG-valdkonnaga toimetavad, on selle ilmselt läbi mõelnud ning nende puhul on suurem tõenäosus, et ka pro bono projektide osas on olnud teadlik arutelu ja otsus. Iseasi, kas see on prioriteetide listi jõudnud. Ma ise tulen rahvusvahelisest ettevõttest, mis pakkus pro bono korras teenust ning minu teadlikkus on sealt pärit. Arvan, et suured ettevõtted saavad siin olla eeskujuks – neil on ressursse natuke rohkem ning seega moodustaks pro bono väiksema protsendi nende töö kogumahust.
Samas usun, et igaühel on võimalus panustada. Alati, olenemata suurusest või valdkonnast. Teadlikkuse tõstmisel on vast kõige olulisem pro bono tööst, selle olemusest ning võimalustest võimalikult palju avalikult rääkida. Inimesed ei oska tahta asju, mille olemasolust nad ei tea. Kui tekib teadlikkus, siis saab tekkida ka äratundmine selles osas, kus saaks panustada.
KOMMENTAAR
Smartful Growth on olnud meile abiks kahe võtmetähtsusega kolleegi leidmisel. Koostöö nende professionaalse tiimiga oli meile kui sõõm värsket õhku. Paar lühikesepoolset kohtumist ja juba hakkasidki sobilike inimeste CVd postkasti laekuma. Saime juurde aega, mida kasutada oma põhitööks ning meeldivaid emotsioone suhtlusest Heleniga. Seega kokku kolmekordne võit – vahvad uued kolleegid, rohkem aega ja hea tuju.
Anna-Kaisa Oidermaa, Peaasi.ee tegevjuht
Soovid liituda heateo vabatahtlike kogukonnaga? Klõpsa siia!
Jaga