NULA projektijuht Agnes teeb tööalase kannapöörde

NULA projektijuht Agnes Kangur oma viimasel tööpäeval juhtimas NULA 8. lennu lõpuüritust.

“Heateo tiim on mulle nagu perekond,” ütleb enam kui neli aastat Heateos NULA inkubaatorit juhtinud Agnes Kangur. 3. novembril oli Agnese viimane tööpäev ja palusime tal sellel puhul natuke ajas tagasi vaadata.

“Suvised strateegiapäevad, tiimiüritused meie kodudes, jõuluõhtusöögid,” loetleb Agnes hetki, mis talle kõige eredamatena meenuvad. “Heateo juttude sarja kohtumised, Mõjuraportite esitlused, Heateo sünnipäevapidu – need kõik on jätnud minusse väga sooja tunde. Seal on olnud hästi näha, kui paljud inimesed on panustanud ja endiselt panustavad, et Eesti elu paremaks muuta,” räägib ta.

Suurim osa Agnese tööajast kuulus NULA inkubaatorile, seetõttu on ta eriliselt tänulik koos tiimidega veedetud aja eest. “Näha töötubades nende arengut ja elada neile kaasa, on parim osa sellest tööst,” kinnitab Agnes.

“Nagu esimese klassi klassijuhataja”

Kokku on NULAs kaheksa hooaja jooksul osalenud 71 meeskonda, neist 41ga on Agnes lähemalt kokku puutunud. Kui küsida, millisele tiimile on ta kõige rohkem kaasa elanud, ei soostu Agnes ühtegi konkreetset nimetama. “Kõigile olen kaasa elanud!” kinnitab ta, aga toob välja, et rohkem on hinge pugenud need, kes kõige aktiivsemalt kaasas, kõige uudishimulikumad ja kõige õpihimulisemad.

“NULA-s on hästi oluline olla avatud meelega,” põhjendab ta. “Et sa ei oleks armunud enda lahendusse, vaid hoopis probleemi. Sina tuled mingi ideega, kuidas probleemi lahendada, aga see ei pruugi olla see viis, mis sihtrühma jaoks toimib. Peab olema valmis puhtalt lehelt alustama ja sihtrühma tagasiside põhjal asja ehitama,” võtab Agnes kokku selle, mis tagab NULAs osalevale meeskonnale kõige kasulikuma kogemuse.

NULA-s on hästi oluline olla avatud meelega. Et sa ei oleks armunud enda lahendusse, vaid hoopis probleemi.
Agnes Kangur

Igal aastal vahetult pärast NULA lõpuüritust kogunevad osalejad fookusgrupiintervjuule, kus nad saavad erapooletule uurijale vabalt väljendada, mida inkubaatorikogemusest arvavad. Ehkki osalejatel on võimalus olla kuitahes kriitiline, on Agnes saanud sealt üksnes tunnustust ja tänu panuse eest projektijuhina. “Tiimid on öelnud, et olen neid hästi hoidnud, toetanud ja motiveerinud. See on minu jaoks suur saavutus, et nad on ennast minuga turvaliselt ja hoitult tundnud. Ühe tiimi juht ütles, et olen talle nagu esimese klassi klassijuhataja – nii hoolitsev ja toetav!” meenutab Agnes üht armsamat tagasisidet.

Kannapööre tööelus

Kui NULA 8. hooaja viimane sündmus korraldatud ja töölaud Heateo kontoris puhtaks tehtud, pühendub Agnes täies mahus oma uuele väljakutsele, milleks on tegelikult juba mõnda aega valmistunud. Sertifitseeritud seksuaalnõustajana soovib ta anda oma panuse, et seksuaalsus ei oleks ühiskonnas tabuteema.

“Mind on pikka aega huvitanud kaks teemat – seks ja suhted,” räägib Agnes, kuidas ta selle valdkonnani jõudis. “Nooremana arvasin, et sellistele huvidele karjääri ehitada ei saa. Et valima peab ikkagi mõistlike valdkondade vahel nagu majandus, juura ja IT. Vanusega tuli aga enesekindlus ja suurem eneseteadlikkus. Sain aru, et pean kuulama südame häält. Leidsin kooli, mis koolitas sex coach’e ja kehast käis judin läbi. Teadsin, et olen leidnud õige asja enda jaoks,” meenutab ta.

Paljude inimeste jaoks seostub seks hirmu, ebakindluse, häbi, piinlikkusega, pigem on tegu tabuteemaga. Agnese sõnul näeb ta siin küll positiivseid edenemisi, aga arenguruumi on tema sõnul veel kõvasti. “On mu unistus, et seks ei oleks enam tabuteema. Et sellest räägitaks julgelt ja vabalt. Et noored saaksid hea seksuaalhariduse ja ei peaks piinlema vanemas eas müütide ja negatiivsete uskumuste käes.”

Agnes soovib, et paarid räägiksid omavahel seksist regulaarselt ja need vestlused oleks sama tavapärased kui vestlused kõigil muudel teemadel – söögieelistustest, lemmikraamatutest jne. “Ma korrutan kogu aeg, et seksist omavahel rääkimine on ainus viis, kuidas saada see seksuaalelu, mis sulle enim naudingut pakub,” ütleb ta.

Oma sõnade kinnituseks toob ta välja uuringutulemused, mille kohaselt mõjutab seksuaalelu kvaliteet otseselt seda, kui rahul on osalised oma suhtega ja kui elujõuline see suhe on. “Hea seksuaalelu lisab suhte vitaalsusele ja rahulolule kuni viiendiku juurde, aga halb seksuaalelu tõmbab neist hinnangutest vähemalt pool maha,” kinnitab ta.

Nüüd, kui NULA kaheksas lend on kindlakäeliselt aga hoolivalt pooleaastasest programmist läbi juhatatud, võib Agnes rahuliku südamega oma uuele töisele väljakutsele keskenduda. NULA töötubadest aastate jooksul nopitud teadmised kuluvad ka selle juures kindlasti marjaks ära!

Jaga