Kaarel Roosa: kirega uuenduslike lahenduste otsingul
Heateo vabatahtlike sari on jõudnud dünaamiliste uute tulijateni. Hetkel teisel pool maailma reisiv, varem Swedbank Investeerimisfondides töötanud Kaarel Roosa avab oma kirge vabakonda panustamise ja sotsiaalse innovatsiooni vastu.
Kuidas leidis sinusugune noor edukas pangatöötaja vabakonna? Kas sinu aeg ei teeniks mõnes teises sektoris märksa enam?
Olen loomult uudishimulik. Minus saavad kokku sotsiaalne ettevõtja ja investeerimisfondidele keskendunud noor pankur – need on väga erinevad valdkonnad ja see mulle meeldibki. Kui võtta seinast seina teemad südameasjaks, siis tuleb kokku huvitav kombinatsioon, saan ühendada erinevatest suundadest tulevad vaated.
Nooremana ei olnud ma eriline vabatahtlikusse töösse uskuja, kuid ajas on see muutunud. Kui asutasin koos sõpradega 9 aastat tagasi sotsiaalse ettevõtte Hingest, koondus selle ümber mitmeid tippspetsialistidest mentoreid nagu Priit Mikelsaar, Tõnis Arro ja Tarmo Jüristo, kes meile oma aega pühendasid. Nägin seda üüratut väärtust, mida need inimesed edasi andsid, ning sellest ajast olen tundnud, et ka minu poolt pühendatud aeg saab headele algatustele märgatavat väärtust luua.
Sotsiaalsesse ettevõtlusesse sukeldusin tänu juhusele. Üks sõber ostis kruusi, mis oli tehtud puuetega inimeste töökeskuses Juks. See oli üks äge käsitsi tehtud kruus. Mõtlesime, et võiks selliseid asju viia laiema ringi inimesteni ja nii sündis meie ettevõtlusmudel – pakkuda puuetega inimeste poolt loodud käsitööd ettevõtetele ärikingitusteks. Alles tagantjärgi saime aru, et tegime sotsiaalse ettevõtte. Osalesime sedalaadi ettevõtete konkursil ja sealt saimegi taha Heateo toe koos mentoritega.
Soovitan alati ka noortele vabatahtlikuna töötamist – saate hea töökogemuse, suurepäraseid kontakte ning suurendate oma võimalusi tööturul. See on üks parimaid viise kohata nutikaid inimesi väga erinevatest eluvaldkondades, keda kunagi muidu ei oleks kohanud, ning arendada oma isiklikku võrgustikku. Kui oled oma vabatahtliku tegevusega tippspetsialistile silma jäänud, siis on hea võimalus nendelt ka hiljem vajadusel soovituskiri saada.
Kui sotsiaalne ettevõtlus tõi sind Heateo juurde, siis mis sind siin kinni on hoidnud?
Heateo juures on minu jaoks olulised inimesed, väga ägedad inimesed. Üheltpoolt töötajad ning teisalt Heateo vabatahtlikud, kes tahavad ja kellel on rohkem anda, kui igapäevane töö seda nõuab. Nii mind kui neid ühendab usk Heateo tegevusse ja jätkusuutlikusse – organisatsioonil on pikk ajalugu, palju teadmisi ja kogemusi, mis on kutsunud Eestis esile nähtavaid, positiivseid muudatusi. Näen, et koos Heateoga saan anda oma panuse nendesse muudatusesse.
Kontakt Heateoga sai tõesti alguse Hingesti loomisest, kuid hiljem, Swedbankis töötades puutusin Heateoga veel korduvalt kokku. Seda nii vabatahtlikuna kui panga sisemisi Heateoga seotud sotsiaalse vastutuse projekte toetades. Kui kutsuti, lõin alati võimaluse ja sobivuse korral kaasa. Näiteks olin SINA-projekti juures kaks hooaega mentoriks, juhendasin koolinoorte kiusamisvastaseid projekte. Keskkooliõpilastele mentoriks olemine on suur väljakutse. Nende suunamiseks küsisin küsimusi. Noored on väga avatud mõtlemisega, nad jõuavad oma vastustega väga kiiresti nö kosmosesse välja. Mentoril on siin väga oluline roll – kuidas võtta veidi hoogu maha, aga samas mitte pidurdada nende entusiasmi? Minu kogemuse järgi olid noored väga valmis tegelema sotsiaalsete projektidega, lahendama sotsiaalseid probleeme – kui see jätkuvalt nii on, siis on suurepärane koolkond maailmamuutjaid meil peale kasvamas!
Olin ka neli aastat tagasi sotsiaalse ettevõtluse konkursi võitnud MAKU nõustaja. Nad olid ise väga nutikad, aga ka minu panusest oli abi, sest MAKU idee – lasta erivajadustega inimestel valmistada taaskasutatud paberist kotte – haakus mu varasema kogemusega. Nende puhul tahaks esile tuua tegevuse laia mõju – ressursside taaskasutusest inimeste tööhõiveni. Palju aitasid kaasa ka kommunikatsioonioskused, enda loo lihtne ja kaasahaarav jutustamine. Kõike seda mõistis ka konkursi komisjon.
Lisaks jälgin pidevalt Heateo infovoogu ning proovin alati jagada aktuaalsetel teemadel tekkivaid mõtteid. Ainult endale hoitud mõtted kipuvad muidu kaduma! Nii otsustasingi pikemalt reisima minnes hakata Heateo väliskorrespondendiks ning jagada reisil tekkinud ja leitud mõtteid oma viimase kire, sotsiaalse innovatsiooni teemal. Jõudumööda panen maailmast avastatud mõtteid teiste reisijuttude vahele kirja – näiteks Laoses vajaks sotsiaalset innovatsiooni plahvatamata lõhkekehade ohtlikkuse teavitustöö ning väga heaks loovusliku lähenemise näiteks oli raamatute populariseerimine Laose laste hulgas.
Juba Eestis alustasin tutvumist ühiskonda muutvate ideedega, kogusin kokku häid näiteid nii maailmast kui Eestist. Alguses valmistas mõnevõrra raskusi mõista, missugused tegutsevatest organisatsioonidest teevad innovatsiooni, kuid sain hoo ja tunnetuse sisse ning märkan nüüd palju rohkem uuenduslikke ja nutikaid lahendusi erinevatele sotsiaalsetele probleemidele. Kavatsen seda tunnet veel pikalt kuklas hoida ning Heateoga maailmanäiteid ja oma mõtteid jagada. Kui me suudame teha oma asju paremini, siis see tähendab nii inimestele kui riigile kokkuvõttes suurt võitu.
Üheltpoolt oled sa juba väärt mentor, teisalt veel ise õppiv-avastav noor asjatundja. Kas sellest vaatenurgast on vabatahtliku kogemus andnud sulle rohkem õnnestumise kogemusi või pigem õppetunde?
Tõepoolest, olen saanud oma teadmisi hoopis teisiti rakendada ja sellest õppida. Näiteks olen viimistlenud projektide läbiviimise kogemust ning saanud õppida konsulteerimist – mentorina oled nagu ühemehe konsultatsioonifirma. Minu viimane panus oli Abikäe juures, aitasin neil seada kommunikatsioonisihte. Keskendusin puuetega inimeste tööhõivele – võtsin pangandusest saadud kommunikatsioonikogemused ja rakendasin neid hoopis teise nurga alt. See on enda proovile panek, kus tuleb näidata üles suurt loovust.
Seetõttu tahakski innustada kõiki panustama näiteks iga nädal ühe oma tunni vabatahtlikule tegevusele – selliselt loodav muudatus oleks üüratu. Tekiks taju, et see ei ole tilgake meres – mida rohkem inimesi tuleb, seda suurem on ka mõju.
Isikliku poole pealt saan aga kinnitada, et ka keerulistel aegadel on vabatahtlik töö rõõmuallikas. Kui oled oma igapäevakohustustest väsinud ja tüdinud, siis on ütlemata tore teha vahelduseks ülesandeid puhtalt oma vabast tahtest. Keegi ei käsi, ei sunni. Teed seda, mis just sulle kõige rohkem meeldib. See on pidepunkt, millest tasub kinni hakata.
Kaarel Roosa
Mui Ne, Vietnam
2.juuni, 2014
Jaga