Krõõt Padrik: saan olla vabatahtlikuna kõige kasulikum, kui panustan oma oskustega
Kui kokku saavad üks eriti äge tekstide kirjutaja Krõõt, kes väga haridusest hoolib, ja haridusalgatus Asendusõpetajate programm (ASÕP), siis see koostöö on kui naelapea pihta.
Krõõt Padrikule, selle loo peategelasele, on professionaalne vabatahtlikkus hästi teada ning ta hüppas rõõmsalt pardale, kui teda ASÕP tiimile appi kutsusime. Krõõt kirjutab igapäevaselt tekste erinevatele tehnoloogia- ja õigusettevõtetele ning veab vabakutseliste inspiratsioonilehte VABAkutseline. Krõõdale lähevad eriti korda igasugused tehnoloogia-, haridus- ja teadusteemad, sest ta usub, et targad inimesed viivad meid edasi.
Professionaalne vabatahtlikkus Heateos tähendab erialaste oskuste ja teadmiste kasutamist suure ühiskondliku mõjuga algatuste aitamiseks, sageli viidatakse sellele kui pro bono abile. Sel korral sai abi eelmainitud Asendusõpetajate programm (ASÕP), mis leiab asendusõpetaja kooli või lasteaeda vähese aja- ja energiakuluga igas Eesti piirkonnas.
Küsisime Krõõdalt mõned küsimused tema vabatahtlikkuse teekonna ja ASÕPi koostöö kohta.
Krõõt, mida tähendab vabatahtlikuks olemine sinu jaoks? Kuidas jõudsid professionaalse vabatahtlikkuseni?
Vabatahtlikutöö pole mulle võõras, olen seda eri vormides teinud juba aastaid (et mitte öelda aastakümneid). Ühel hetkel sain aru, et kõige rohkem oleks kasu sellest, kui “annetaksin” oma professionaalseid oskusi, mille eest paljud ettevõtted maksavad kallist raha. Jah, loomade varjupaigas koeraga jalutamine või metsas puude istutamine on tore küll, aga see on rohkem endale, mitte sellele mõeldes, kuidas päriselt kõige rohkem kasu edasi anda. Samas on tekstiabi vaja põhimõtteliselt kõigil organisatsioonidel – väikeettevõtjatest MTÜ-deni.
Millist abi oled vabaühendustele pakkunud? Mida vajas ASÕP?
Olen aidanud sotsiaalseid ettevõtmisi tekstidega – e-kirjadest kodulehetekstideni. Ning isegi ühe luulekogu aitasin eksprompt kokku panna. See on mul nüüd endal ka riiulis, ikka vahva vaadata.
ASÕPit olen samuti aidanud erinevate teksti puudutavate küsimustega. Vaatasime üle kliendile suunatud automaatkirjad, näiteks kasutatavad terminid ja tekstilise ülesehituse [tekstiabi oli eriliselt oluline seoses ASÕPi uhiuue infosüsteemi käivitamisega 1. novembril, kus paljud protsessid on automatiseeritud – toim.]
Mis sind selle väljakutse juures käivitas?
Kõige ägedam ongi kaasa aidata erinevatele sotsiaalse mõju ning vajadusega ettevõtmistele, kes minu juurde muidu ei jõuaks. Natuke tunned, et teed ikka maailma paremaks kohaks ka, mitte ei kasvata ainult shareholder value’t (mitte et see ka halb asi oleks 🙂).
Kui jätta kõrvale tööalased taipamised, kontaktid ja õppimised, kuidas on vabatahtlikuks olemine sind personaalselt mõjutanud?
Ma arvan, et pigem on nii raha kui aja annetamine kooskõlas sellega, kes ma olen ning veel rohkem olla tahan ja annan neid väärtusi edasi ka oma lastele. Mulle meeldib mõte, et edukad inimesed pole oma edu ainult ise “välja teeninud”, vaid neid on selleks ka vastavate omaduste või tingimustega õnnistatud. Kui me seda õnne edasi jagame, on lõpuks kõigil parem elada.
Kas on midagi, mida tunned, et tahaksid veel vabatahtlikuna ära teha? Mõni eriti südamelähedane Heateo algatus või valdkond, kus tahaksid aidata?
Eriti lähevad mulle korda igasuguste laste- ja haridusteemad.
Kui keegi on mõelnud vabatahtlikuks hakata, aga pole veel alustanud: mida soovitad?
Võta ja proovi järgi. Tegelikult on meil kõigil rohkem aega kui meile tundub. Ja tehtud kasule saad vastu kuhjaga häid emotsioone ning ka tööalaselt rikastavaid kogemusi.
Kui sinagi soovid lüüa kaasa ühiskondlike probleemide lahendamisel, võta meiega julgelt ühendust. Leiame koos viisi, kuidas sina saaksid kõige rohkem positiivset muutust luua!
Jaga