Juta Palmeri Fontesest: oma oskustega panustamine näitab tuttavat tööd uues valguses

Mõnikord tundub, justkui oleks mõne inimese või tiimi päevas rohkem tunde. Lihtsalt nii palju saab tehtud! Nii saab mõelda Juta Palmeri ja Fontese tiimi kohta, sest lisaks tavatööle on nad aktiivsed ka vabatahtlikena ja aitavad kolmandat sektorit oma ametialaste teadmistega.

Fontes on talendijuhtimise ettevõte, mis aitab organisatsioonidel leida, arendada ja hoida nii juhte kui talente laiemalt. Fontes on Heateo Sihtasutuse partner juba aastaid. Nad on aidanud üles ehitada Noored Kooli õpetajate värbamissüsteemi, on värvanud kümneid juhte mõjualgatustele ja panustanud enam kui viis aastat NULA inkubaatori tiimide arengusse.

Juta veab Fonteses eest Juhtimise arendamise Hubi ja igapäevatöö fookus on seega meeskondade targem ja mõtestatum tegevus. Aga tema elu on vabatahtlikkusega tihedalt seotud. Ta oli üks MTÜ Vaikuse Lapsed esimestest eestvedajatest ning täna aitab pro bono paljusid organisatsioone, seda nii eraisikuna kui tööandja Fontese kaudu. Teda sütitavad teemad, mis puudutavad tööheaolu ja inimeste potentsiaali nähtavaks tegemist tööelus ja ka ühiskonnas laiemalt.

Uurime lähemalt, kuidas Juta ja Fontes vabatahtlikkusest mõtlevad.

Sa panustad märkimisväärselt palju aega vabatahtlikuna. Mida vabatahtlikuks olemine sinu jaoks tähendab ja kuidas sa selleni jõudsid?

Mõnikord on elus juhtumised, mis annavad tugeva tõuke midagi teha või teisi aidata. Nii oligi minu jaoks MTÜ Vaikuse Lapsed juurde jõudmine seotud millegagi mulle väga olulisega, millest ei saanud lihtsalt mööda vaadata.

Teinekord aga haaratakse sind kaasa ja avastad, et oled hea meelega selles möllus sees. Nii juhtus näiteks NULA programmiga, kuhu sattusin Fonteses töötamise kaudu.

Oluline on teada, et vabatahtlik olemine ei tähenda, et pead kogu aeg 110% panustama. Kui mõni asi ikkagi väga tõmbab ja sütitab, siis leian selle aja. Mõnikord tuleb see aeg nädalavahetusest, teinekord õhtust. On täiesti normaalne ka see, kui mingil ajal jõuad rohkem ja teisel ajal oled vaikselt toeks või pausil. Vabatahtlikkus pole sprint, vaid pikem tee. Oluline on oma lainetusest teistele teada anda, et teataks sellega arvestada.

Sa oled ise aktiivne vabatahtlik, aga lisaks sellele töötad Fonteses, mis on ka ettevõttena panustanud mitmesse Heateoga seotud algatusse. Milliseid erinevusi täheldad, kui kõrvutad individuaalse vabatahtlikkuse ettevõttega koos aitamisega?

Individuaalselt vabatahtlik olles valid valdkonna ehk rohkem südametunde järgi. Kui oleme tööl sellel teemal rääkinud, siis selgus, et mitte igaühel ei ole isiklikku südamesoovi või eraldi „oma teemat“, kuhu panustada. Aga kui organisatsiooni tegevuse sees on juba võimalus midagi olulist vabatahtlikult teha ja eriti oma tööalaste oskustega, siis see ongi ju suurepärane. Sellest on kasu nii neile, keda aitame, kui ka meile endile. See aitab korraks välja astuda tavarutiinist, avardab mõtlemist ja näitab tuttavat tööd hoopis uues valguses. Ei pea tegema „suurt heategu“, vaid piisab, kui teed midagi hästi seal, kus sul on oskused ja võimalus.

Ettevõttega koos aitamine on nagu grupitrenn – keegi toob sind kohale, keegi motiveerib ja pärast on hea meel, et ära tegid. Mõlemad toimivad, lihtsalt erineva fookuse ja tunnetusega.

Millised projektid on sulle eriti meelde või südamesse jäänud neist, kuhu olete ettevõttena panustanud? Miks?

NULA-s on mõned algatused eriti silma jäänud just selle poolest, et idee oli veel üsna toores, aga selle taga olid inimesed, kellel silm säras ja kes olid valmis oma mõtte nimel pingutama. Mõnikord ei tea lõpuni, kas ja kuhu see välja jõuab, aga protsessi sees olemine on inspireeriv, eriti kui saad aidata mõne olulise sõlmpunkti lahti mõelda või selgemaks sõnastada.

Kas on midagi, mida tunned, et tahaksid veel vabatahtlikuna ära teha? Mõni eriti südamelähedane Heateo algatus või valdkond, kus tahaksid aidata?

MTÜ Vaikuse Lapsed juhtimise teatepulga olen teistele edasi andnud ning tunnen, et see oli minu jaoks just õige aeg. Hariduse valdkonda toetan Fonteses läbi erinevate otsingu- ja koolitusprojektide. Kui mõelda tulevikku, siis noorte potentsiaali avamine on küll teema, mis võiks veel rohkem esile tulla. Eriti kuidas neid toetada nii, et nad iseenda võimetesse rohkem usuksid.

Kui keegi on mõelnud vabatahtlikuks hakata, aga pole veel alustanud: mida talle soovitad?

Pole vaja oodata seda üht suurt kutsumust. Vahel piisab sellest, kui mingi teema tundub natuke huvitav või lihtsalt ajaliselt sobiv, ja proovid korra kaasa lüüa. Sa ei pea ennast kohe kuhugi siduma või maailma päästma. Mõnikord on juba see väärtuslik, kui kellegi töö läheb su panuse abil veidi kiiremini või lihtsamalt. Ja kui oli endal ka täitsa hea tunne, siis ongi juba hea valik tehtud.


Kui sinagi soovid lüüa kaasa ühiskondlike probleemide lahendamisel, võta meiega julgelt ühendust. Leiame koos viisi, kuidas sina saaksid kõige rohkem positiivset muutust luua!

Rohkem inspiratsiooni saad ka varem ilmunud vabatahtlike lugudest. Näiteks Kati Treimann, tootejuht ja teenusedisainer, on pikalt olnud NULA mentor ning Annely Tank, värbamisjuht, aitas Ööhaldjad tiimil lahendada personaliküsimusi.

Jaga