Heateo Haridusfond mõtestas tulevikku, kus on roll nii tehisarul kui inimmõtlemisel

- Kas tehisaru aitab muuta Eesti koolid tõeliselt õppimiskeskseks?
- Kas suudame luua haridussüsteemi, mis liigub ühes rütmis – või süveneb killustatus ja ebavõrdsus?
- Kuidas mõjutab tehisaru mitte ainult õppimist, vaid ka inimsuhteid ja igapäevaelu?
Need küsimused olid suve alguses luubi all koos haridusuuendajate, teadlaste, õpetajate ja õpilastega. Heateo Haridusfondi ja Skaala Impacti eestvedamisel ning Eesti Tuleviku-uuringute Instituudi juhtimisel toimus kaks töötuba, mille eesmärk oli mõtestada, kuidas muuta visioon õppijakesksest haridusest tegelikkuseks.
“Tuleviku kaardistamiseks lõime koos stsenaariume – nii neid, mille poole tahame liikuda, kui ka neid, mida pigem vältida,” kirjeldas Heateo Haridusfondi juht Kadri Väljaste töötubade sisu. “Arutlesime, millised tänased valikud või tegemata jätmised meid ühes või teises suunas viia võivad, ning mida saame ise ära teha, et soovitud tulevikuni jõuda.”
Väljaste sõnul jäi kõlama tõdemus, et Eesti hariduse tugevus peitub ühiskonna usus haridusse ja selle väärtusesse. Samas varjutavad seda süvenev ebavõrdsus ja hajunud vastutus. “Tajusime, et Eesti haridus vajab selget sihti ja ühist narratiivi, mille taha joonduda. Tehisaru hüpe avab koolide uksi haridusuuendustele – meie panus on tagada, et nendest ustest astuvad sisse lahendused, mis päriselt toetavad sügavat õppimist,” võttis Kadri Väljaste kokku.
Töötubades loodud stsenaariumid on peagi valmis jagamiseks nii TI hüppe eestvedajate kui teiste haridusuuendajatega. “Ühiselt tegutsedes suudame rohkem kui üksi,” on Väljaste kindel.
Suur tänu töötubade läbiviijatele Johanna Vallistule ja Madeleine Tultsile, Pelgulinna Riigigümnaasiumile teise töötoa võõrustamise eest ning kõigile osalejatele.
Jaga