Heategu soovitab: kaks praktilist harjutust meeskonna vaimse tervise hoidmiseks ja tugevdamiseks

Tiimiharjutus stressitekitajate kaardistamiseks

Eestis on oktoober vaimse tervise kuu ja 10. oktoobril tähistati üle maailma vaimse tervise päeva. Sellel aastal on teemakuu fookuses vaimne tervis töökohal. Kuna tööl veedame enamiku oma ärkveloldud ajast ja kolleegidega oleme igapäevaselt koos rohkem kui oma peredega, on töökultuuril väga oluline roll meie heaolule tervikuna.

Tähenduslik, huvitav ja meie tugevustega haakuv töö võimaldab eneseteostust, tõstab enesehinnangut, toob ellu sotsiaalsust ja arenguvõimalusi. Ideaal on töötada kooskõlas eluga – seadmata tööd kõrgemale elust enesest. Teha tööd innuga ja samas jätkusuutlikult.

Heateo tiimis tähenduslikkusest ja kirest puudu ei jää. Pigem peame üksteisele aeg-ajalt jälle meelde tuletama, et ennast tuleb ka hoida. Tutvustame siin kahte praktilist harjutust, mida oma tiimis kasutame ja mida igas organisatsioonis võiks läbi viia, et meeskonna vaimset tervist hoida ja tugevdada (inspiratsiooni saime Peaasi.ee materjalidest).

Mõlema harjutuse läbiviimiseks tasub tiimiga eraldi aeg planeerida, et teemasid rahulikult mõtestada ja omavahel taipamisi jagada. Enne harjutusi võiks teha soojenduseks mõne jagamisringi (nt, milline on täna enesetunne? Mida hetkel loed? Mida toredat planeerid nädalavahetusel teha?).

Harjutus 1: Enesehoole plaanide koostamine ja tiimiga jagamine

Võtke 15 minutit vaikset aega, et iga meeskonnaliige saaks omaette mõelda ja kirja panna:

  • Millised on minu stressitaseme/vaimse tervise “ohumärgid” – kuidas tean, et vaimne tervis vajab turgutamist, koormus/ stressitase on liiga suur? Abiks on Peaasi.ee stressi tunnuste nimekiri
  • Kuidas saan neid ise tähele panna?
  • Kes saab sellega aidata? (Nt elukaaslane, sõber, kolleeg saab teada anda, kui märkab.)
  • Mida siis teen, kui oma ohumärke tähele panen?
  • Kes on minu turvavõrgustikus?

Pärast omaette analüüsimist ja ohumärkide kirja panemist võiksid kõik meeskonnaliikmed suures ringis jagada paari enda peamist ohumärki ja konkreetset lubadust, mida nad teevad, kui neid tähele panevad. Võib paluda ka mõnda kolleegi „vastutuspartneriks“ – saate teineteist järje peal hoida ja enesehoolt meelde tuletada.

Harjutus 2: Töökoha/meeskonna stressitekitajate kaardistamine ja vähendamine

Võtke 10 minutit vaikset aega, et iga meeskonnaliige saaks omaette mõelda ja kirja panna kõik asjad, mis tekitavad pingeid/stressi või mis häirivad vaimset heaolu töökohal:

  • enda sisemised omadused, käitumised, mõtted-tunded;
  • teiste inimeste ja suhetega seotud stressitekitajad;
  • protsessid;
  • keskkond jne.

Jaotage kõik stressitekitajad kolme gruppi:

Asjad, mida saab isiklikus plaanis muuta.

    • Igaüks võiks anda ühe lubaduse, mida ise teeb, et mõnda olukorda või muud asjaolu muuta.
    • Lubadused võiks kirja panna ja paari kuu pärast ühiselt üle vaadata, kuidas nendega läheb.

    Asjad, mida saame muuta tiimis.

    • Jagamine ja arutelu.
    • Üheskoos lahenduste pakkumine (ajurünnak).
    • Kokkulepete tegemine, mida konkreetselt koos muudate (nt kokkulepped suhtluskanalite ja -aegade osas, hübriidtöö kokkulepped, ootuste läbi rääkimine vms)

    Asjad, mida ei saa muuta.

    • Arutlege ühiselt, kuidas nendega rahu teha ja millele muule keskenduda.

    Heateo tiimis oleme ühised stressitekitajad läbi rääkinud ja vajalikud kokkulepped teinud, et neid vähendada. Nii on saanud kirja näiteks kokkulepped, mis aitavad meil avatud kontoris toimida ja hajusmeeskonnana paremini hakkama saada. Kõige olulisem on aga meeles hoida, et iga meeskond on tugev ja jätkusuutlik siis, kui igaüks ise hoolitseb enda eest ning märkab ja toetab oma kolleege.

    Kirja pani: Aino-Silvia

    Jaga