Haridusjuhtide Praktikaprogrammi pilootaasta kokkuvõte

Hariduse tulevikku mõjutab olulisel määral selle juhtimise kvaliteet, mistõttu on ka Heateo Haridusfondi üheks eesmärgiks toetada algatusi, mis panustavad koolijuhtimise kvaliteedi tõusule ning aitavad selles vallas positiivseid muutusi luua. Selle jaoks, et anda koolijuhtidele sügav sissevaade kaasaegse juhtimiskultuuriga ettevõtete igapäeva ja toimimismudelitesse sündis kolme sektori koostöös Haridusjuhtide Praktikaprogramm.


Tegemist on Heateo Haridusfondi, Tallinna Haridusameti ja talendijuhtimise ettevõtte Fontese koostöös käivitatud unikaalse koolijuhtidele mõeldud arenguprogrammiga, mis annab haridusjuhtidele võimaluse minna tunnustatud juhtimiskultuuriga ettevõtetesse praktikale, et õppida edukate organisatsioonide juhtimiskogemusest ja rakendada saadud teadmisi oma haridusasutustes. Programm kestab kokku kaheksa kuud, millest esimesed kolm kuud (jaanuarist märtsini) töötab haridusjuht täiskohaga kaasaegse juhtimiskultuuriga organisatsioonis ning viimased viis kuud jätkub kooli naasnud haridusjuhil ettevõtte mentori toel kogutud teadmiste ja ideede rakendamine.

 

Programmi esimene lend

2019. aasta augustis alustati ettevalmistustega, et 2020. aasta alguses startida programmi 5-kuulise piloodiga, millest aga kevadel aset leidnud ootamatute väljakutsete tõttu kasvas välja 10-kuuline ettevõtete ja koolijuhtide arenguteekond. Esimesel aastal kandideeris programmi ligi 20 huvilist, kelle seast valiti välja viis koolijuhti, kes 2020. aasta jaanuaris ettevõtetesse praktikale asusid. Tegemist oli esmakordse ning unikaalse pilootprojektiga, kus osalesid Tallinna Kunstigümnaasiumi, Tallinna Kuristiku Gümnaasiumi, Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasiumi, Tallinna Nõmme Põhikooli ja Tallinna Südalinna Kooli direktorid, kellele olid mentoriteks tippjuhid ettevõtetest TransferWise, Ericsson Eesti AS, Pipedrive, Swedbank ja SEB. Alates sellest hetkest kui koolijuhid ettevõtetesse praktikale asusid, oli iga osaleja kogemus unikaalne. Täpsemad tegevused ja projektid ettevõttes lepiti kokku lähtuvalt koolijuhi individuaalsetest eesmärkidest ning vastavalt sellele koostati praktikaperioodi tegevusplaan. Kõik programmi kaasatud ettevõtted olid motiveeritud koolijuhi arendamisse panustama ning võimaldasid ka omalt poolt mitmekülgseid tegevusi erineval tasandil. Lisaks oli koolijuhi areng programmi vältel igati toetatud – koolijuhil oli tugi ettevõttepoolse mentori ja ka individuaalse coachi näol ning osalejatele toimusid mitmed ühised töötoad ja kohtumised Fontese eestvedamisel. Teemad, millega koolijuhid tagasi haridusasutuses olles soovisid edasi tegeleda olid mitmekülgsed – alates värskete mõtetega strateegia ja arengukava koostamisest ja elluviimisest, erinevate juhtimismudelite juurutamisest kuni uudsete ideedeni värbamise ning süsteemse õpetajate professionaalse arengu toetamise vallas.

 

Kuidas edasi?

Selle aasta alguses läbiviidud pilootprojekt oli osalenud koolijuhtide, ettevõtete ning Tallinna Haridusameti hinnangul edukas ning tõestas oma vajalikkust. Heateo Haridusfondil on koostöös programmi partneritega käimas ettevalmistused peatselt algavaks teiseks lennuks. Uuel aastal startiva lennuga liituvad Tallinna kõrval ka Tartu ning Haridus-ja Teadusministeeriumi haldusalas olevad koolid. Kuna programmis on rohkem osalejaid, kes omakorda asuvad erinevates paikades üle Eesti, siis on sel korral kaasatud ka mitmeid uusi organisatsioone, kes on valmis pakkuma koolijuhile juhtimispraktikat ja tippjuhist mentorit. Mitmed pilootprojektis olnud ettevõtted osalevad ka teises lennus, näiteks Pipedrive, SEB, Swedbank ja TransferWise. Uute tulijatena lisanduvad Bolt, Veriff, Telia, LHV, Fortumo ja Töötukassa.Täpsemalt saab Haridusjuhtide Praktikaprogrammist ja sel aastal osalevatest koolijuhtidest rääkida juba paari kuu pärast, mil alustab teine lend.

Jaga