Esimesed Perepesad on viie aastaga pugenud kogukonna südametesse

“Mulle meeldis soojus ja rõõmsameelsus, mis uksest sisse astudes vastu tuleb!” kirjutas üks Viljandi Perepesas käinud ema pärast külastust. Sarnast tunnet on kogenud sajad pered, kes on sattunud Perepesadesse kas Põltsamaal, Türil, Viljandis, Tartus, Elvas või Tallinnas. Praegu tegutseb Eestis kuus Perepesa, kellest kolm vanimat tähistavad tänavu oma viieaastast sünnipäeva.

Kogukondlikud peretöökeskused ehk Perepesad said Eestis alguse 2019. aastal, kui SA Lapse Heaolu Arengukeskus kutsus koostöös kohalike omavalitsustega ellu esimesed kolm keskust – Põltsamaal, Türil ja Viljandis. Perepesad toovad ühte kohta kokku erinevad teenused, mida beebiootel ja koolieelikutest laste vanemad vajavad, et vanemluse teekond oleks sujuvam ning laste heaolu toetatud.

Ameerika mägedelt turvasadamasse

“Esimesed aastad olid nagu Ameerika mäed,” meenutab Põltsamaa Perepesa juht Mariin Sirk keskuse algusaegu. “Meil oli plaan A, aga poole aasta pärast saabus koroonakriis ja pidime kähku välja töötama plaani B,” räägib ta. Türi Perepesa juht Jane Reiljan-Rajasaar lisab, et esialgu läks kõvasti auru sellele, et hoida fookus ennetustegevustel. “Muresid ja probleeme oli peredel nii palju, et endal kadus ka arusaam ära, millele ja kuidas keskenduda. Probleemid on ka mitmekihilised, põlvkondade ülesed ja keerulised, koostöö ülesehitamine ja võimaluste leidmine tundus kohati võimatu,” kirjeldab Reiljan-Rajasaar.

Ajapikku on Perepesad kogukonnas tuntust kogunud ning muutunud perede jaoks paigaks, kus nad tunnevad ennast hästi. “Vanemaks olemine paneb muretsema ja teeb ebakindlaks. Teadmised ja teiste kogemused annavad aga kindlust juurde ja võtavad mure väiksemaks või üldse ära,” kinnitab Jane Reiljan-Rajasaar Türi Perepesast. Jane sõnul teeb tema hingele pai, kui öeldakse, et Perepesas on turvaline. “See näitab, et ajame õiget asja.” 

Vajalik tugi lapsevanematele

Eliise Vainurm Viljandi Perepesast nimetab enim külastatavate teenustena beebivõimlemist, psühholoogilist nõustamist ja vanemlusprogrammi “Imelised aastad”. “Need on vajalikud teenused, mis lapsevanemaid toetavad ning ilmselt on neist võimalustest ka seni puudus olnud. Vanemlusprogramm on lausa nii populaarne, et seal on soovijatest ootenimekiri.” Sarnaselt Viljandile on ka Põltsamaal kõige popimad erinevad vestlusringid ja koolitused, üha enam julgetakse pöörduda psühholoogi ja pereterapeudi poole. “See on märk sellest, et meie ühiskonnas on normaliseerumas abi küsimine ja arusaam, et lapsevanemaks kasvatakse, mitte ei sünnita,” tõdeb Põltsamaa Perepesa juht Mariin Sirk.

Jane Reiljan-Rajasaar toob välja veel ühe väga populaarse teenuse – Türi Perepesas on selleks avatud mängutuba. Mängutuppa saab ka niisama tulla, aga eriti suureks abiks on see lapsevanematele, kes saavad jätta oma lapse juhendaja hoole alla, kui nad ise samal ajal Perepesas mõnel koolitusel või nõustamisel osalevad. “Mängutoas saab harjutada last ka lasteaeda minekuks – sel sügisel läks ühte rühma kaheksa meie Perepesas mängimas käinud last. Vanemate sõnul oli neil lasteaias koos hea turvaline, harjumine läks kiiresti tänu just Perepesale,” rääkis Reiljan-Rajasaar.

Ehkki teenused on Perepesati veidi erinevad ja olenevad kohaliku omavalitsuse vajadustest, on need peredele üldjuhul tasuta. Olgu tegu psühholoogilise nõustamisega, perekooliga lapseootel peredele, lapse kõne ja arengu toetamise koolitusega või isade seas järjest enam populaarsust koguvate Papside klubidega. 

Koostöö on võtmesõna

“Olen uhke, et meil on vallas inimesed, kes ennetusse usuvad. Meid hoitakse ja meisse usutakse, koostöö paljudega sujub,” räägib Türi Perepesa juht Jane Reiljan-Rajasaar. Talle sekundeerib Mariin Sirk Põltsamaa Perepesast, kelle jaoks on Põltsamaa vald ja eeskätt vallavalitsuse sotsiaalosakond olnud koostöine ja lahendustele orienteeritud kindel seljatagune. “Vald näitab sellega, et väärtustab oma piirkonna lapsi ja peresid ning nende heaolu.”

Põltsamaa valla laste ja perede heaolu spetsialist Kätlin Kruus toob välja, et kohaliku omavalitsuse vaatest on Perepesa vajalik koostööpartner, kes on keskendunud ühele konkreetsele sihtgrupile ja pakub neile teenuseid ühest kohast. “See loob peredele selge arusaama, kuhu oma muredega pöörduda. KOV spetsialistina saan suunata peresid abi otsima ühest kohast ning kuna teenuseid on seal mitu, siis pered võivad haakuda lisaks veel mõne toetava teenusega Perepesas, milleni nad iseseisvalt võib-olla ei oleks jõudnud.” 

Viljandis kuulub Perepesa Laste ja Perede Tugikeskuse alla ning selle juhataja Siiri Kruuse sõnul on Perepesa kasvanud tõeliseks perekogukondlikuks ennetus- ja peretöökeskuseks Viljandis, mida esitletakse uhkusega ka väliskülalistele. “Varasemalt olid pered lapseootusest kuni laste kooliminekuni fookusest välja jäänud. Esimesel tööaastal võttis aega kontseptsiooni selgitamine sihtrühmale ja lastevanemate usalduse võitmine. Tänaseks võib öelda, et vanemad on Viljandi Perepesa üles leidnud ja omaks võtnud,” on Kruuse rahul. “See, et Perepesas saavad ühe ukse taga kokku universaalne ennetus, teadus- ja tõenduspõhised sekkumised ning erinevate valdkondade koostöövõrgustikud, annab jätkusuutlikkuse ja järjepidevuse kogukonna lastevanemate jõustamiseks ja koolitamiseks,” avab Siiri Kruuse kohalikku vaadet.

Kruuse kinnitusel ei jaksaks kohalik omavalitsus oma ressurssidega kvaliteetselt korraldada kogu seda tööd, mida Lapse Heaolu Arengukeskus Perepesade jaoks teeb. “Suur aitäh LaHe meeskonnale Perepesa kontseptsiooni vedamast ning Perepesade töötajaid toetamast ja koolitamast!”

Mis on Perepesa?

Perepesa on kogukondlik ennetus- ja peretöökeskus, mis toetab lapsevanemaid ja pakub neile õigeaegset, asjakohast ning professionaalset tuge laste kasvatamisel. Eesmärgiks on koostöös muuta peredele vajalik informatsioon ühest kohast kättesaadavaks ning luua kodulähedased juurdepääsuvõimalused tervise-, sotsiaal- ja psühholoogilisele abile, rõhuasetusega ennetamisel ning võimalike riskide varajasel märkamisel. Universaalne ennetustöö toimub läbi sooja suhtumise, hubase keskkonna ja professionaalsete teenuste. Täna tegutseb üle Eesti kuus Perepesa. Euroopa Sotsiaalfondi rahastuse toel on kavas aastaks 2027 avada veel 13 Perepesa, neist osad mobiilsete keskustena.

Vaata lähemalt: https://perepesa.ee/

Jaga