10 aastat mõjuinvesteeringuid Euroopas

Novembris toimus Berliinis European Venture Philantrophy Association-i aastakonverents, mis oli järjekorras juba kümnes. EVPA koondab erinevaid mõjuinvestoreid ja fonde, mis investeerivad sotsiaalsesse mõjusse üle maailma.

Heateo SA on EVPA pikaajaline liige ja meie poolt käisid kohapeal Heateo portfellijuht Pirkko ja arendusjuht Kaspar, kes annavad edasi mõned mõtted, mis konverentsilt kõlama jäid.

Pidevalt väheneb annetuste ja kasvab investeeringute osakaal. 10 aastaga on Euroopa fondid sotsiaalsesse mõjusse investeerinud hinnanguliselt 5 miljardit eurot. Viimase kolme aasta uuringud (2011 – 2013) näitavad, et aina vähem on fonde, kes teevad lihtsalt annetusi (36% vs 21%) ja aina rohkem neid, kes ootavad investeeritud summat tagasi (34% vs 45%). Nende organisatsioonide hulk, kes ootavad lisaks investeeritud summadele tagasi ka tootlust on kasvanud veidi aeglasemalt 30%-lt 34%-le.

Fookus on jätkuvalt sotsiaalsel mõjul. 75% fondide jaoks on sotsiaalne mõju tähtsam kui finantstulemused. Lähtuvalt fondi põhimõtetest on vähemuses need organisatsioonid, kes ei aktsepteeri finantstulusid ja enamuses organisatsioonid, kes seda vastu võtavad. 25% fondide jaoks on sotsiaalne mõju ja finantstulu sama tähtsad. Lisaks finantskapitalile investeerivad fondid aega organisatsioonide võimekuse kasvatamisesse. Peamiselt tehakse seda läbi strateegia konsultatsiooni, mentorlussuhete loomise, ligipääsu andmisega võrgustikele ning finantsjuhtimise, omatulu teenimise strateegia ning governance-i parandamise.

Sotsiaalse mõju võlakirjade (SIB) turg kogub tuure. Hetkel on lansseeritud üle 20 SIB-i 7 riigis (Ameerika, Kanada, Austraalia, Suur-Britannia, Saksamaa, Belgia, Holland) ja kuni 30 uut SIB-i on ettevalmistamisel. Paljud SIBid on tehtud kohalike omavalitsuste tasandil sealsete kodanike probleemide lahendamiseks – näiteks noorte tööhõive, perede toimetulek ja laste heaolu. UK esindajad rääkisid sellest, kuidas esimeste SIB-ide puhul oli fookus selgelt riigi/KOVi kulude vähendamisel ja kuidas uuemad SIB-id liiguvad sektoritesse, kuhu valitsus varasemas ei ole veel investeerinud – näiteks kodutus.

Investorid vaatavad aina enam ida poole. Esimest korda EVPA ajaloos toimus eraldi sessioon fondidele, kes tegutsevad Kesk- ja Ida-Euroopas ning Kaukaasias. Fondide jaoks oli peamine probleem investeerimisobjektide vähesus ning nende väiksed mahud. Hetkel käib pea kõikides Ida-Euroopa riikides äge infrastruktuuri ehitamine erinevate inkubaatorite näol, et anda sotsiaalsetele ettevõtjatele võimalus oma ideid testida ja arendada. Ka investorid panustavad aktiivselt organisatsioonide võimekuse kasvatamisesse, et sektori arengut kiirendada. Investeerimis-valmis ideid on täna selgelt vähem kui kapitali, mis otsib siin regioonis väljundit.

Kokkuvõtvalt tunnistasid EVPA asutajad, et nad ootasid 10 aastaga sektori kiiremat arengut ja seda, et rohkem tavafonde liigub ühel või teisel moel mõjuinvesteeringute turule. Samas on Euroopas täna näiteid fondidest, kuhu taha on tulnud institutsionaalsed investorid, on näiteid sotsiaalsetest ettevõtetest, kuhu on valmis laenu andma tavapangad ja erinevad uued instrumendid, nagu sotsiaalse mõju võlakirjad, millega kõnetatakse laiemat hulka investoreid.

Heateo Sihtasutus on Eestis partneriks nii riigile, ettevõtetele kui eraisikutele, kes tahavad investeerida sotsiaalsesse mõjusse ning hetkel valmistame ette esimese sotsiaalse mõju võlakirja lanseerimist. Meil on üle 10 aastane pikkune kogemus sotsiaalse mõjuga organisatsioonide võimekuse, tegevusulatuse ja –mahtude kasvatamisest, mida toetab senine praktika kogu Euroopast.

Jaga