Menüü

Tippettevõtted võtavad enda juurde praktikale järgmised 13 haridusjuhti

21. november 2022, Katrin Arvisto
Eesti suuremad pangad ja tehnoloogiaettevõtted võtavad enda juurde pikale praktikale 13 haridusjuhti üle Eesti, et nad saaksid uusi teadmisi ja ideid, kuidas veel paremini oma kooli juhtida. Seekordsete praktikantide seas on nii koolijuhte kui õppejuhte Tallinna linna, Tartu linna ja riigikoolidest, esmakordselt saadab oma koolijuhi praktikale Lääne-Harju vald. Praktikaettevõtete ringi lisandub kinnisvara korrashoidu ja tugiteenuseid pakkuv SOL Eesti.

Neli aastat tagasi käivitatud arenguprogrammi eesmärk on edendada Eesti koolijuhtimise kvaliteeti. Esmalt saavad koolijuhid olla kümme nädalat mõnes kaasaegse juhtimiskultuuriga organisatsioonis täiskohaga praktikal, seejärel naaseb osaleja oma kodukooli, kus asub kogutud teadmisi ja ideid rakendama. Programm kestab kokku üheksa kuud.

Bolt on üks kümnest ettevõttest, kuhu praktikandid uuel hooajal lähevad. Ettevõtte asutaja ning Heateo Haridusfondi looja Martin Villig peab iga organisatsiooni käekäigu üheks olulisemaks mõjutajaks kvaliteetset juhtimist. “Nii ettevõtte juhi kui koolijuhi jaoks on kõige olulisemad tema inimesed, sest üksinda suuri asju korda ei saada,” ütles Martin Villig praktikaprogrammis osalejate kohtumisel. “Hea juht seab selgeid eesmärke, kuulab oma meeskonda ja on avatud uutele ideedele, kuidas luua töötajate jaoks selline keskkond, mis nende arengut toetab. Praktikaprogrammis osalev haridusjuht on eeskujuks ja innustajaks kogu kooliperele,” lisas Villig.

Tallinn oli neli aastat tagasi üks programmi ellukutsujatest ja pealinna koolijuhid on selles igal hooajal osalenud. Kui arvestada ka uut lendu, on programmist osa saanud juba veerand Tallinna haridusjuhtidest. “Koolipidaja jaoks on tegemist ideaalse arenguprogrammiga, mida oma koolijuhtidele pakkuda,” ütles Tallinna haridusvaldkonna abilinnapea Vadim Belobrovtsev. “Juba enne, kui koolijuht praktikale läheb, aitab Fontes tal mõtestada, milline juht ta on ja millised on tema arenguvajadused. Seejuures ei panda programmi sisu selle koha peal lukku, vaid see võib osaleja huvisid arvestades muutuda terve praktikaperioodi jooksul,” tõi abilinnapea esile. “Koolijuhtide järelkasvu silmas pidades on mul eriti hea meel, et sellel hooajal avanes programm esmakordselt ka õppejuhtide jaoks,” lisas Vadim Belobrovtsev.

Sellel hooajal astub oma tavapärasest rollist välja 13 haridusjuhti üle Eesti, Tartu Kivilinna Kooli juht Karin Lukk nende seas. Tosin aastat koolijuhina töötanud doktorikraadiga Lukk kandideeris praktikaprogrammi, sest koolijuhi ees olevate väljakutsetega toime tulemiseks tuleb end pidevalt arendada. “Meie haridus on maailmatasemel, aga see ei tähenda, et kõik siin valdkonnas oleks valmis. Võtame kasvõi Eesti haridusstrateegia aastani 2035, mille eesmärkide täitmine eeldab igalt hariduses tegutsejalt värsket pilku ja innovatiivsust. Võimalus vahetult näha edukate ettevõtete toimimist on siin kahtlemata suureks abiks,” märkis Lukk.

Seni programmis osalenud koolijuhid on saanud praktikalt tõuke näiteks õpetajate värbamisel uute lahenduste kasutamiseks, võtnud meeskonna juhtimises kasutusele uusi võtteid nagu üks-ühele vestlused, asendanud paariliikmelise juhtkonna tiimijuhtide süsteemiga, juurutanud koolides uusi digivõimalusi jpm. Varasemast rohkem tähelepanu on hakatud pöörama sellele, mis juhtub vahetult pärast uue õpetaja värbamist - kuidas teda kõige sujuvamalt kooliellu sisse aidata.

Neljandas lennus osalevad Tallinna koolijuhid Robert Ossipov (Tallinna Vanalinna Täiskasvanute Gümnaasium, Tallinna Täiskasvanute Gümnaasium), Katri Siikki (Tallinna 53. keskkool), Õnnela Leedo-Küngas (Ehte Humanitaargümnaasium) ja Deniss Presnetsov (Tallinna Läänemere Gümnaasium) ning õppejuht Marika Randma (Tallinna Mustamäe Gümnaasium). Tartust Mari Roostik (Tartu Jaan Poska Gümnaasium), Karin Lukk (Tartu Kivilinna kool), Kristel Mets (Tartu Emajõe kool ja Tartu Hiie kool) ja Kristi Mumm (Tartu Forseliuse kooli õppejuht). Lääne-Harju vallast liitub programmiga Kristo Matson (Risti Kool) ning Haridus- ja Teadusministeeriumi hallatavatest riigikoolidest Priit Põdra (Jõgevamaa Gümnaasium), Juhan-Mart Salumäe (Viljandi Gümnaasium) ja Kristi Kivipuur (Haapsalu Viigi kool). Praktikat pakuvad Bolt, LHV, Pipedrive, SEB, SOL Eesti, Swedbank, Telia, Töötukassa, Veriff ja Wise.

Haridusjuhtide praktikaprogrammi käivitasid 2019. aastal Heateo Haridusfond ja Tallinna Haridusamet koostöös Fontesega. Kolme hooaja jooksul on programmis osalenud kokku 28 koolijuhti, praktikavõimalusi on pakkunud 12 organisatsiooni. Tallinnast alustanud programm laienes teisel aastal üle-eestiliseks, kui lisandusid Tartu Linnavalitsuse ning Haridus- ja Teadusministeeriumi hallatavad koolid. 2021. aastal oli praktikaprogramm üks kolmest Aasta Haridusteo nominendist ning pälvis Tallinna linna Aasta Haridusteo auhinna.

Heateo Haridusfond on Heateo Sihtasutuse juhtimisel tegutsev filantroopiafond, mille eesmärk on anda hoog sisse algatustele, mis aitavad lahendada Eesti üldhariduse suurimaid sõlmküsimusi. Fondi asutasid 2018. aastal Martin Villig, Taavet Hinrikus, Bolt ja Wise koos uue põlvkonna ettevõtjatega. Tänaseks on enam kui 50 ettevõtjat panustanud fondi kokku 3 miljonit eurot.

Heateo nõukogu värskeim liige Andres Suimets: investorid on järjest ühiskonnateadlikumad

13. märts 2023

Heateo Sihtasutuse nõukoguga on liitunud Swedbanki privaatpanganduse juht Andres Suimets, kes võttis teatepulga nii pangas kui Heateo nõukogus üle Sven Jürgensonilt. Millise pildi on ta Heateost praeguseks saanud ja millise ühiskondliku murekoha lahendamist ta isiklikult kõige rohkem ootab, räägib Andres intervjuus Heateo uudiskirjale.

Personaliagentuuri Smartful Growth asutaja Helen Pärli: on lausa lust töötada kolmanda sektoriga, kus tehakse tööd siiralt ja hingega

11. märts 2023

Viimasel kodanikuühiskonna aasta vabatahtlike konkursil nimetati aasta ettevõtteks Smartful Growth, mis on pakkunud ühiskondlikele algatustele personalialast ekspertnõu alates 2020. aastast. Kui enamasti asuvad ettevõtted ühiskondlikult panustama mõnda aega pärast ärieesmärkide edukat saavutamist, siis Smartful Growthi asutaja Helen Pärli andis oma soovist pro bono nõustada märku käsikäes ettevõtte asutamisega. Palusime tal oma valikutest ja väärtustest lähemalt rääkida.

Haridusuuendaja Maria Rahamägi: paindliku ja avatud haridussüsteemi toel on noored tuleviku tööturu jaoks paremini valmis

10. märts 2023

Haridusalgatuse Edumus asutaja ja eestvedaja Maria Rahamägi soovib, et noored oleksid võimelised kiiresti muutuva ühiskonnaga kohanema ja on selle jaoks loonud lahenduse, mis annab noortele koolist kaasa võimalikult rikkaliku teadmistepagasi. Viie aastaga on algsest ideest kasvanud välja enam kui poolesaja valikainega veebikool, mille arendamisele pani koos teiste investoritega õla alla ka Heateo Haridusfond.

Vaata kõiki uudiseid