Merlin Sepp veab Heateos sotsiaalse innovatsiooni suunda

Märtsis sai Heateo tiim taas olulise täienduse – meiega liitus Merlin Sepp, kes tegeleb sotsiaalse innovatsiooni suuna juhtimisega. Uurisime Merlinilt, kuidas hakkab ta Heateos looma Eesti vabaühendustele soodsamat sotsiaalse innovatsiooni kasvupinnast.


Merlinil on tugev vabaühenduste projektide juhtimise ja rahastamise kogemus. Ta on koordineerinud vabaühenduste võrgustikku Lapse Huvikaitse Koda ning töötanud Kodanikuühiskonna Sihtkapitalis Šveitsi Vabaühenduste Fondi juhina. Sotsiaalse innovatsiooni teemani tõi teda soov soodustada uuenduslike lahenduste loomist ja kasutuselevõttu Eesti vabaühendustes.

Algatuseks – mida me sotsiaalse innovatsiooni all üldse silmas peame?

Meile sobib Heateo ühe asutaja, Kristina Männi definitsioon – sotsiaalne innovatsioon peitub loomingulistes ning uusi väärtusi loovates ühiskondlike probleemide lahendustes, millel on pikaajaline mõju ja mis tõstavad inimeste heaolu. Sotsiaalse innovatsioonini võib jõuda nii ärisektori ja vabaühenduse koostöö tulemusel, vabaühenduse teenuse disainimisel kui ka strateegilise filantroopia kaudu.

Miks Heategu sotsiaalse innovatsiooni edendamisega tegeleb, miks on see oluline?

Heategu ja meie kogukonda kannustab vajadus tegeleda tõsiste ühiskondlike probleemide lahendamisega. Need probleemid kipuvad aga olema keerulised ning vajavad lisaks täiendavale rahastusele ka uusi teadmisi, häid mõtteid, paljude osapoolte koostööd ning loovaid ja leidlikke lahendusi. Selliste lahenduste loomise protsess ongi sotsiaalne innovatsioon ning Heateo missiooniga lahutamatult seotud. Kui praegu räägitakse palju vajadusest soodustada eraettevõtteid enda konkurentsivõime suurendamiseks innovatsiooni ja uuringutesse investeerima, siis täpselt sama suur vajadus uuringute, parimate praktikate ja lahenduste disainimise peale (koos kõikide osapooltega) on vabaühendustes ja avalikus sektoris.

Eestis on juba mitmeid vähem või rohkem tuntud uuenduslikke algatusi – laiemalt teatakse Teeme Ära liikumist, Heategu aitas käivitada Kiusamivaba Kooli algatust ning on käivitamas spordil põhinevat noorte ennetusprogrammi. Need ongi sotsiaalse innovatsiooni näited ja meie eesmärk on, et neid oleks rohkem. Et näiteks kõik kodanikuühiskonna olulisemad organisatsioonid, rahastajad ja otsustajad lähtuksid sellest, et kodanikuühenduste peas ei tiirleks järgmine rahastusvoor, vaid tõsine soov ja motivatsioon leida üles oma valdkonna olulisemad uued teadmised ning need heaks uueks lahenduseks vormida.

Heateo Sihtasutus on seda teemat enda kogukonna abil tegelikult algusest peale oma fookuses hoidnud – oleme valinud oma portfelli just uuenduslikke algatusi. Näiteks SOS Lasteküla oli kümme aastat tagasi väga uudne võrreldes senise lastekodude süsteemiga. Haridusvaldkonda on uusi tuuli toonud Noored Kooli ja sellest võrsunud Tagasi Kooli algatus. Oma organisatsiooni põhitegevuse ning kogemuse tõttu on Heategu sellele teema laiema teadvustamise ja juurutamise seisukohast parim „kodu“.

Sotsiaalse innovatsiooni teema on lai – millega täpselt tegelema hakkad, mis sellel aastal plaanis?

Alustame algusest – hakkame looma võrgustikku, mis ühendaks juba sotsiaalse innovatsiooniga kokku puutuvaid asutusi ja organisatsioone. Esimese võrgustiku koosistumise korraldas Heategu tegelikult juba selle aasta alguses – võtsime laua ümber kokku sotsiaalministeeriumi, majandus-ja kommunikatsiooniministeeriumi, regionaalministri valitsemisala, KÜSKi, Praxise ja Tartu Ülikooli esindajad. Nüüd on eesmärk seda ringi veel laiendada, et kõik kodanikuühiskonna tugistruktuuride võtmeisikud oleks kaasatud ja teadvustaksid teema rakendamise potentsiaali.

Võrgustiku esimeseks sammuks on Eesti ja välisriikide sotsiaalse innovatsioonialase olukorra ning kogemuste kaardistus ja heade näidete rakendamise soodustamine. Samuti hakkab võrgustik koostama sisendit ja toetama sotsiaalse innovatsiooni suunalisi eesmärke kodanikuühiskonna arengukavas KODAR 2015+.

Vabaühendustele on meil sellel aastal ka midagi väga praktilist plaanis – käivitame teenuse disaini pilootprogrammi. Koostöös professionaalsete teenusedisainerite Jannus Jaska ja Hannes Seebergiga väljatöötatud kuuekuuline programm aitab 8 vabaühendusel oma avalikke teenuseid uudsemalt ja kasutajakesksemalt ümber disainida ning paremini osutada. Veidi laiemale vabaühenduste ringile on plaanis korraldada ühepäevane seminar, kus õpitakse kasutama lihtsamaid disaini tööriistu uute lahenduste leidmiseks ja oma tegevuse kujundamiseks lähtuvalt sihtrühma vajadusest.

Jaga